Co oznacza “mąka pełnoziarnista”, jak jest przydatna

Mąka jest produktem spożywczym, dla którego konieczne jest mielenie ziaren zbóż lub innych roślin. Stosuje się go przy przygotowywaniu chleba, makaronu, różnych wypieków. Istnieje mąka kilku odmian w zależności od:

 • użyte surowce (pszenica, żyto, płatki owsiane);
 • miejsce docelowe.

Rolki żeliwne są obecnie używane do mielenia ziaren..

pełnoziarnisty мука

Jak to zdobyć

Całe ziarno nazywane jest mąką otrzymywaną z pełnych ziaren, czyli w niej przechowywane są zarówno skorupki, jak i ziarna zarodkowe. Jakiś czas temu ta mąka była nazywana “paszą” lub “paszą” i nie była zbytnio doceniana..

A co oznacza “pół-mąka pełnoziarnista”? Speln można nazwać jednym ze starożytnych przodków pszenicy. Ona, w przeciwieństwie do jej orkiszu, rośnie w Rosji. Wielu jest skłonnych wierzyć, że najdłuższa mąka z pełnego ziarna jest najbardziej użyteczną odmianą takich produktów. Możliwe, że z tego powodu jej drugie imię to czarny kawior..

Taki produkt ma następującą listę cech:

 1. Zawiera minimalną ilość glutenu;
 2. Wzmacnia obronę organizmu;
 3. Zapewnia kontrolę poziomu glukozy;
 4. Pomaga poprawić pracę układu sercowo-naczyniowego;
 5. Może być stosowany do zapobiegania chorobom wpływającym na układ hormonalny lub moczowy;
 6. Normalizuje procesy metaboliczne w ciele;
 7. Zapobiega otyłości.

Około 70% aminokwasów w ziarnach orkiszu jest niezbędne i nie może być syntetyzowane przez organizm. Ponadto zawierają one lekkostrawne białko..

Czym różni się od zwykłego

mąka из отрубейSkład ziarna pszenicy obejmuje kiełek, skorupę i bielmo. Podczas przygotowywania tradycyjnej mąki usuwa się osłonkę i część zarodkową, zachowując tylko bielmo zawierające dużą ilość białka..

Natomiast całe ziarno zawiera nie tylko bielmo, ale także zarodki, a także skorupki ziarna (otręby) częściowo zachowane. Ze względu na różnicę w składzie, ten rodzaj produktu jest znacznie bogatszy w zawartość olejów i składników odżywczych, ale tylko na kilka miesięcy podaje się go do przechowywania, a następnie zaczyna się pogarszać i staje się całkowicie niejadalny. A zwykłą mąkę można przechowywać w podobnych warunkach przez około dwa lata..

Obrana mąka i pełnoziarniste – co za różnica?

Koncepcja obranej (tapetowej) mąki odnosi się przede wszystkim do ziaren żyta. Ten produkt nie różni się jednorodnością kompozycji i zawiera tylko niewielką część otrąb. Obrana mąka żytnia może być szaro-biała lub kremowo-szara. Zmniejszony procent pozostałości skorup jest spowodowany faktem, że ziarna są oderwane, chociaż nie całkowicie.

Taki produkt jest cenny dla tych, którzy nie są obojętni na własne zdrowie. Smak ciast żytnich i innych produktów jest bardzo przyjemny i skutecznie łączy się z niewielką ilością kalorii i dużą ilością niezbędnych witamin..

Mąka pełnoziarnista różni się tym, że jej produkcja obejmuje całkowite zmielenie ziarna na proszek. W ten sposób zachowane zostają wszystkie witaminy i minerały, wraz z osłonkami owoców i nasion, bielma i częściami zarodkowymi..

Należy zauważyć, że struktura ściany i skóry jest większa (w porównaniu z pełnoziarnistą), nadająca się do pieczenia chleba lub innych produktów, ponieważ jej składniki są lepiej dopasowane do rozmiaru.

Mąka pełnoziarnista i pełnoziarniste – co za różnica?

Są to dwie różne definicje tej samej koncepcji. Jeśli porównasz pełnoziarnisty produkt z mąką najwyższej jakości, drugi będzie bardziej jednorodny i wysokokaloryczny niż pierwszy.

Ze względu na niską kaloryczność, cała mąka i produkty z niej wykonane są preferowane przez tych, którzy nie są obojętni na swoje zdrowie, a także osoby, które chcą pozbyć się nadwagi.

W pełnoziarnistej mące niski poziom glutenu i wypiekanie z niego okazuje się być bardziej gęsty, niż wielu jest do tego przyzwyczajonych. Dlatego chcąc ugotować coś z produktu pełnoziarnistego, lepiej dodać do ciasta mąkę najwyższej jakości..

steki из рыбыTuńczyk – przepisy kulinarne ze zdjęciami i zalecenia krok po kroku od doświadczonych szefów kuchni.

Przeczytaj, jak zrobić oryginalne bukiety z owoców i warzyw. Taki bukiet będzie ciekawym dodatkiem do każdego prezentu..

Jak zrobić bułeczki, róże z ciasta francuskiego z twarogiem lub owocami. Przeczytaj, jak gotować pieczenia..

Co jest użyteczne, czy istnieje jakakolwiek szkoda?

Istnieje kilka wskaźników, które mówią o korzyściach płynących z mąki pełnoziarnistej:

 1. Obejmuje on wszystkie składniki zmielonego ziarna (jest to bardzo ważne, ponieważ główny udział witamin i minerałów jest zamknięty w łupinie, a zazwyczaj wszystkie warstwy otrębów i aleuronu są usuwane, przygotowując ziarno do mielenia);
 2. Charakteryzuje się wysoką zawartością witamin z grupy B, witaminy E, H, oprócz tego ma dużo wapnia, żelaza, manganu i chromu;
 3. Między innymi istotnym składnikiem produktu jest włókno, otrzymywane przez organizm z niezmiennej skorupy ziarnistej (stymuluje przewód pokarmowy, łagodzi zaparcia i biegunkę, pomaga w eliminacji cholesterolu i zapobiega rozwojowi procesu gnilnego w jelitach, chociaż z tego powodu ciasto nie podnosi się dobrze, ale stabilizuje się trawienie);
 4. Korzystnie wpływa na pracę układu pokarmowego, sercowo-naczyniowego i krążenia;
 5. Białka i węglowodany są w przybliżeniu w równych proporcjach, co powoduje, że dieta pełnoziarnista.

Ten niezwykle przydatny produkt ma jednak pewne wady:

 1. Powoduje podrażnienie błon śluzowych w jamie wewnętrznej żołądka i jelit, ponieważ zawiera duże cząsteczki, dlatego najlepiej unikać osób z rozpoznanym zapaleniem błony śluzowej żołądka lub zapaleniem pęcherzyka żółciowego;
 2. Ma specyficzną mikroflorę, która narusza równowagę mikroflory GIT;
 3. Może zawierać metale ciężkie, które często gromadzą się w otrębach pszennych rosnących w obszarach niebezpiecznych dla środowiska..

Należy to wziąć pod uwagę przy kupowaniu takiej mąki lub produktów z niej..

Co pysznie gotować

Cała mąka może być powszechnie stosowana w kuchni domowej do przygotowywania niektórych potraw.

Muffiny czekoladowe
Co значит «цельнозерновая мука», чем она полезна
Składniki Liczba
mąka pszenna 0,2 kg
masło 120g
jajko 2 kawałki
cukier 0,1 kg
proszek do pieczenia 0,5 łyżeczki
ciemna czekolada 50 g
sól 1 szczypta
Czas gotowania: 45 minut Kalorie na 100 gramów: 245 Kcal

Smak czekolady najlepiej pasuje do ciasta, które obejmuje mąkę pełnoziarnistą. Zamiast tego możesz też użyć orzechów lub suszonych owoców..

Postęp gotowania:

 1. Rozgrzej piekarnik do 180 ° C;
 2. Niech olej ogrzeje się do temperatury pokojowej;
 3. Po ubiciu go cukrem, tak aby uzyskać białą jednorodną masę;
 4. Wciąż bijąc mieszankę cukru i masła w sposób ciągły, wstrzykiwać jaja pojedynczo;
 5. Zmiel mąkę za pomocą sita, dodaj sól i proszek do pieczenia;
 6. Posiekaj batonik czekoladowy na duże kawałki za pomocą noża;
 7. Stopniowo wprowadzaj mąkę do pojemnika z cukrem, masłem i jajkami, przełamując wszystkie grudki, które się pojawiają;
 8. Wlać kawałki posiekanej czekolady i starannie wymieszać wszystkie składniki;
 9. Ciasto wkładamy do foremek do pieczenia ciastek i wkładamy wszystko do nagrzanego piekarnika na 20-30 minut (gotowość potrawy można określić za pomocą metody suchej zapałki).

Apple Cinnamon Pie

Delikatny cynamonowy smak z szarlotki nie pozostawia nikogo obojętnym. Dlatego przygotuj go, jeśli chcesz, aby Twoi bliscy smakowali pyszny deser..

Składniki (wszystkie składniki muszą mieć temperaturę pokojową):

 • mąka pełnoziarnista – 0,25 kg;
 • masło – 50 g;
 • cukier – 50 g;
 • kefir (inny sfermentowany napój mleczny) – 0,25 l;
 • jajko – 2 sztuki;
 • proszek do pieczenia ciasta – 1 łyżeczka;
 • mielony cynamon – 0,5 łyżeczki;
 • sól – szczypta;
 • jabłka (najlepiej odmiany kwaśne) – 5 sztuk.

Czas gotowania: 60-70 minut.

Zawartość kaloryczna: 234 kcal.

Postęp gotowania:

 1. Piekarnik musi być wstępnie podgrzany (160 ° C);
 2. W oddzielnym pojemniku do przygotowania mieszaniny mąki, proszku do pieczenia, soli i cynamonu; do zrobienia тесто
 3. Rozpuść kawałek masła na gazie, niech ostygnie;
 4. Pokonaj schłodzony olej szklanką kefiru, jaj i cukru; dodaj яйцо
 5. Łopatka silikonowa do wprowadzania suchej mieszanki do płynu, delikatnie mieszając i uzyskując konsystencję gęstej śmietany; mieszać тесто
 6. Pokrój jabłka na plastry, usuwając skrzynkę z nasionami;
 7. Przykryj dno naczynia do pieczenia olejem słonecznikowym;
 8. ½ całego ciasta wlać do formy; polać тесто
 9. Połóż cienkie plasterki jabłka na wierzchniej warstwie, a następnie zalej je resztkami ciasta;
 10. Umieść formę w piekarniku na około 40 minut, sprawdź gotowość ciasta za pomocą wykałaczki (drewno powinno pozostać suche). ciasto готов

Co wymienić produkt

Najlepszym sposobem na zastąpienie mąki pełnoziarnistej będzie ziarno żyta lub pszenicy zmielone w młynku do kawy. Jednak brak zawartości glutenu w nim będzie musiał zostać uzupełniony poprzez zmieszanie go z wysokogatunkową mąką pszenną lub mąką gryczaną, która ma wysoką zdolność klejenia ciasta.

Produkty mączne pełnoziarniste wymagają znacznie mniej cukru, soli i masła, a sery, zielenie, cukinia lub dynia są wykorzystywane jako pikantne nadzienia..

Loading...