Jak gotować zdrowy jogurt naturalny w domu

Jogurt to fermentowany produkt mleczny, uwielbiany przez dorosłych i dzieci za przyjemny smak i korzyści. Skład jogurtu naturalnego to tylko mleko i bakterie kwasu mlekowego. Sprawiają, że ten produkt jest tak korzystny dla organizmu..

jogurt в баночках

Jego regularne stosowanie poprawia pracę przewodu pokarmowego, stymuluje metabolizm, pomaga wzmocnić układ odpornościowy. Jest to najłatwiej strawny produkt mleczny. Nawet ludzie cierpiący na nietolerancję laktozy mogą jeść jogurt, ponieważ pożyteczne bakterie kwasu mlekowego fermentują je w mleku..

Korzyści z domowego jogurtu

Teraz jogurt można znaleźć w każdym supermarkecie. Jednak przed zakupem należy uważnie przeczytać informacje na etykiecie. Jeżeli zawarte są jakiekolwiek stabilizatory, aromaty, aromaty, wówczas produkt nie może być uważany za naturalny i będzie mniej przydatny..

Ale przygotowując sfermentowany produkt mleczny w domu, zawsze istnieje pewność co do jakości i poprawności jego składu. Dotyczy to również różnych dodatków, w domu będą one użyteczne i naturalne: owoce, orzechy, muesli.

Ponadto możliwe jest niezależne regulowanie zawartości tłuszczu w produkcie, wybierając wyższą lub niższą zawartość tłuszczu w oryginalnym mleku. Jest to ważne dla osób przestrzegających diety kalorycznej..

Dlatego warto gotować jogurt na własną rękę w domu. Co więcej, nie jest to trudne ze specjalnym wyposażeniem w formie jogurtu lub nawet bez niego..

Zasada jakiejkolwiek metody gotowania jogurtu jest prosta. Mleko podgrzewa do 40-45 0C, łączy się z żywymi fermentowanymi bakteriami mlecznymi i jest utrzymywany w warunkach stałej temperatury od 8 do 12 godzin. Następnie gotowy produkt schładza się, poprawia konsystencję i zapewnia bezpieczeństwo bakterii.

Ogólne zasady gotowania:

jogurt с ягодами

 1. Ultrapasteryzowane mleko przemysłowe jest najbezpieczniejsze i gotowe do użycia. Inne rodzaje mleka, w tym świeże mleko rustykalne, muszą być najpierw ugotowane. Dzieje się tak, ponieważ temperatura gotowania wynosi około 40 0C sprzyja rozwojowi nie tylko pożytecznych bakterii, ale także patogenów;
 2. W takim przypadku lepiej jest nie sterylizować mleka przemysłowego. Smak będzie taki sam przyjemny, ale oczekiwane korzyści w produkcie nie będą;
 3. Suchy jogurtowy starter sprzedawany jest w aptekach i sklepach ze zdrową żywnością. Instrukcja jest do niej dołączona, zgodnie z którą należy przygotować sfermentowany produkt mleczny;
 4. Bio-jogurt z supermarketu również będzie odpowiedni jako starter. Musisz jedynie zapoznać się z etykietą i upewnić się, że jest to naturalne. Jest to dobre, jeśli jako część tylko kultury mleka i kwaśnego mleka. Jedna szklanka wystarcza na litr mleka;
 5. Bardzo ważne jest dokładne wymieszanie drożdży i mleka. Lepiej najpierw rozcieńczyć je w małej ilości, a dopiero potem połączyć z główną objętością mleka;
 6. Naczynia kuchenne muszą być dokładnie umyte, wysterylizowane lub odkurzone wrzącą wodą;
 7. Staraj się “zakłócić” jogurt w jak najmniejszym stopniu podczas gotowania – nie mieszaj, nie potrząsaj ani nie mieszaj;
 8. Gotowany jogurt może również służyć jako starter. Jednak nie zaleca się ponownego jej stosowania więcej niż 5 razy, ponieważ za każdym razem kompozycja się zmieni.

Gotowanie bez ekspresu jogurtowego

Przygotowanie naturalnego jogurtu jest możliwe w domu, nawet bez użycia specjalnego sprzętu. Najważniejsze – aby spełnić wszystkie zalecenia i wytrzymać temperaturę.

Najłatwiejsza opcja, gdy w czystym rondlu jest podgrzewana do 45 0C mleko i zakwas. Garnek jest przykryty pokrywką, owinięty w ciepły koc i umieszczony obok baterii na 8 godzin. Następnie usuwa się koc, garnek pozostawia się do ochłodzenia do temperatury pokojowej i gotowy produkt umieszcza się w lodówce..

Po wymieszaniu wszystkich składników w rondelku, wlej mieszaninę do wysterylizowanych szklanych słoików. Słoik dokręć folię i ułóż ją w ciepłej wodzie. Formularz jest również dokręcany folią spożywczą i wkładany do piekarnika, wyłączany, ale przedtem podgrzewany do 50 0C. Wytrzymać co najmniej 6 godzin.

Optymalny czas gotowania często zależy od doświadczenia – im dłużej mieszanina jest utrzymywana w cieple, tym bardziej kwaśny jest smak. W tym momencie do kogo, który smak bardziej przypomina. Ale średni czas gotowania wynosi 8 godzin. Dozowanie kwasu w nocy jest wygodne, aby rano otrzymać gotowy produkt..

Jogurt wielokwiatowy: łatwy i prosty

Jeśli w domu jest ekspres do jogurtów, proces gotowania tego przydatnego produktu jest maksymalnie uproszczony. Urządzenie tworzy niezbędne warunki temperaturowe, podgrzewa słoiki za pomocą rozrusznika na wymaganą ilość czasu, a następnie automatycznie się wyłącza.

Wystarczy rozcieńczyć mleko i zaczyn w odpowiedniej proporcji, dobrze wymieszać i wlać do słoików dostarczanych wraz z jogurtem.

hodujemy молоко

A potem zajmij się wszystkim technologią. Słoiki są wyposażone w wygodne wieczka, mogą być przechowywane w lodówce z gotowym produktem do 7 dni.

wylać по бочкам

Multivarka – kolejny asystent w przygotowaniu jogurtu w domu. Wiele modeli ma nawet specjalny tryb i kubki. W takim przypadku wystarczy wlać mieszaninę mleka i kultury startowej do pojemników, umieścić je w misce multicooker i wybrać pożądany program. Po 8 godzinach jogurt będzie gotowy..

włącz мультиварку

Jeśli powolne urządzenie nie jest wyposażone w ten tryb przygotowania, nadal można zrobić w nim domowy jogurt. W tym przypadku mieszaninę wylewa się do słoików..

dodaj орехи

Bardzo wygodne jest przyjmowanie puszek pożywienia dla niemowląt. Są one przykryte folią spożywczą i umieszczane w misce typu multicooker, w której ciepłą wodę przelewa się do około 40 0C. Woda powinna dotrzeć do “wieszaków” słoików..

Następnie wybierz tryb ogrzewania i odczekaj 20 minut. Wyłączyć urządzenia, pozostawiając wewnątrz wstępnej, procedurę powtarza się po godzinie podgrzewania i ponownie od multivarku stać jogurt kubek 6-8 godziny.

Grecki jogurt: przepyszny przepis

Grecki jogurt w swoim składzie jest podobny do zwykłego, ale ma bardziej gęsta konsystencję i bardziej przypomina miękki ser. Jest spożywany jako samodzielny produkt, a także używany do przygotowywania różnych potraw..
jogurt с помидрами
Procedura gotowania greckiego jogurtu jest taka sama jak w przypadku zwykłego. Mleko łączy się z zaczynem, wlewa do pojemnika i tworzy odpowiednie warunki temperaturowe przez 8 godzin..

A następnie, aby uzyskać pożądaną konsystencję, gotową mieszankę jogurtu wyrzuca się z powrotem na sito, wyłożone dwiema warstwami gazy i pozostawia do spuszczenia na parę godzin..

W rezultacie jogurt grecki jest o połowę mniej niż zwykle z tej samej ilości mleka..

Produkt jest niezwykle użyteczny, zawiera dużo wapnia i białka oraz niewielki cukier mleczny, który towarzyszy serwatce.

Jeśli planujesz opuścić jogurt grecki na zakwasie, to należy to zrobić, zanim nadmiar płynu zostanie z niego wyciśnięty..

Mrożony jogurt: jak gotować w domu

Jogurt mrożony to pyszny i niskokaloryczny deser bogaty w wapń, który zawiera również przydatne bakterie kwasu mlekowego. Pod względem użyteczności jest znacznie lepszy od lodów..

Sercem zamrożonego deseru jest naturalny jogurt, ugotowany w domu w dowolny dogodny sposób. Aby produkt był smaczny, dodaj owoce, jagody, słodzić cukrem lub miodem. Owoce i jagody najlepiej dodać do mieszanki jogurtu w postaci puree lub drobno posiekanego.

Idealna konsystencja deseru bez plam lodu uzyskiwana jest podczas gotowania w lodziarni. Ale jeśli go nie ma, gotowanie w zamrażarce jest możliwe. Musisz tylko ustawić timer i co 20-30 minut, aby uzyskać mieszaninę jogurt-owoc z zamrażarki i bić, aż zgęstnieje. Zamarznięta delikatność okaże się delikatna i plastyczna, podobnie jak lody..

Możesz to zrobić łatwiej i zamrozić mieszaninę, rozlewać w formie. Smak i zalety produktu pozostaną, ale miękka i plastyczna masa nie zadziała.

jogurt в стаканеPrzeczytaj, jak gotować jogurt w powolnym piecu z zaczynem i różnymi dodatkami..

Zebraliśmy najlepsze przepisy na domowy jogurt w jogurcie – zauważ.

Przygotuj twarożek i jogurtowy krem ​​na ciasto, przydaj się i nie za bardzo kalorie, przeczytaj przepis.

Przepis na napój z kwaśnego mleka w termosie

Z jednej strony termos to idealne urządzenie do robienia pysznego jogurtu w domu bez jogurtu. Ponieważ jest w stanie utrzymać pożądaną temperaturę przez długi czas. Z drugiej strony, używanie termosu jest trudniejsze do osiągnięcia sterylności warunków gotowania..

Trudno jest go dokładnie spłukać, zwłaszcza osłonę. Dlatego przygotowując jogurt, lepiej wybrać termos z szeroką szyjką. Zaleca się nie tylko zalać go wrzącą wodą, ale również przetrzeć alkoholem..

Reszta procesu gotowania jest prosta. Będziesz potrzebował litra mleka i suchego zakwasu we właściwej proporcji lub szklanki naturalnego jogurtu przemysłowego. Aby produkt był smaczniejszy, lepiej jest spożywać mleko o zawartości tłuszczu co najmniej 3%. Każde mleko inne niż UHT musi być gotowane i chłodzone..

W czystej misce wymieszać ogrzane do 40. 0C mleko i kwas. Wlać mieszaninę do termosu, zamknąć pokrywkę, pozostawić co najmniej 8 godzin. W tym czasie staraj się nie przestawiać termosu i nie potrząsaj nim. Gotowy jogurt wlewa się do szklanego naczynia i przechowuje w lodówce.

Eksperymentowanie ze smakiem

Pomimo wszystkich zalet jogurtu naturalnego, dzieci i wielu dorosłych również uwielbia słodkie produkty mleczne z różnymi dodatkami w postaci suszonych owoców, kawałków czekolady, dżemu. Oczywiście w domu dostępna jest również cała różnorodność smaków jogurtowych..
jogurt с наполнителями
Jedyne, czego nie powinieneś dodawać do mieszaniny wypełniaczy, aż do czasu dojrzewania. W przeciwnym razie korzystne bakterie, zamiast fermentować laktozę, przechodzą na inne słodycze, owoce lub cukier. Jogurt po prostu nie zadziała..

Nie zaleca się dodawania owoców cytrusowych lub kiwi, kwasy owocowe zawarte w tych owocach są niekompatybilne z mlekiem, produkt zwinie się.

Dlatego lepiej jest dodać wszelkiego rodzaju gadżety do jogurtu naturalnego tuż przed podaniem do stołu lub po przygotowaniu, przed schłodzeniem..

Jeśli naturalny smak sfermentowanego mleka nie wydaje się wystarczająco słodki i chcesz dodać cukier, lepiej użyć cukru pudru. Lub ugotuj syrop cukrowy – rozcieńczyć wymaganą ilość granulowanego cukru w ​​wodzie, a następnie wlać do gotowego jogurtu i wymieszać.

Przydatne wskazówki

Czasami chcesz ugotować gęstą konsystencję jogurtu. Aby osiągnąć gęstość w następujący sposób:

 • Przed fermentacją dodaj kilka łyżek mleka w proszku do mieszanki mlecznej;
 • Gdy jogurt jest gotowy, wrzuć do niego skrobię kukurydzianą w ilości 1 łyżeczki na partię;
 • Dodaj agar-agar do gotowego produktu przed schłodzeniem..

Jogurt naturalny powinien być przechowywany tylko w lodówce i nie więcej niż tydzień. Po 7 dniach użyteczność produktu jest znacznie zmniejszona..

Oprócz stosowania jogurtu w jego naturalnej postaci i ze słodkimi dodatkami, ten sfermentowany produkt mleczny doskonale łączy się z zieleniną, taką jak kolendra, koperek, pietruszka i różne przyprawy. A jeśli dodasz sól, pieprz i drobno posiekany czosnek, otrzymasz smaczny i lekki sos sałatkowy..

Również w jogurcie marynowanym mięsem na snish ​​kebab, jest w stanie zneutralizować nadmiar tłuszczu, na przykład wieprzowiny. I odwrotnie, chude mięso w marynacie w jogurcie stanie się bardziej soczyste..

Należy pamiętać, że fermentowany produkt mleczny toczy się w wysokich temperaturach. Dlatego dodaje się go do gorących potraw, stopniowo zakłócając na koniec gotowania, podczas gdy sam jogurt nie powinien być schłodzony, ale w temperaturze pokojowej..

Tak więc domowy jogurt jest nie tylko zdrowy i smaczny, ale również może znaleźć szerokie zastosowanie w domowej kuchni..