Jak można łatwo wyczyścić piekarnik ze starego spalonego tłuszczu

Stary nagromadzony tłuszcz i sadza w piecu – jeden z najczęstszych problemów z którymi gospodyni. Aby temu zapobiec, zaleca się za każdym razem, po przygotowaniu żywności, wytrzeć piekarnik, pieczenie arkusza mokrą szmatką, usunięcie pozostałego tłuszczu. Jeśli nagromadziły się już osady węglowe, znacznie trudniej jest je zmyć, ale jest to możliwe. Do tego istnieją różne sposoby:

 • chemiczne;
 • ludowy.

Zanim zaczniesz myć piekarnik przy użyciu różnych środków, powinieneś znać środki ostrożności.

do mycia духовку

Środki ostrożności przed myciem piekarnika

Główne środki bezpieczeństwa obejmują:

 1. Rękawice gumowe – pamiętaj o ochronie rąk, ponieważ wiele produktów (głównie chemicznych) zawiera niebezpieczne substancje;
 2. Tace i kratki są usuwane i myte osobno;
 3. Odtłuszczone chusteczki (gąbki) nadają się do prania – nie przesuwają się po powierzchni ścian i szkła;
 4. Podczas czyszczenia musisz otworzyć okno, aby do pomieszczenia weszło świeże powietrze;
 5. Elementy grzejne detergentu piekarniczego nie są w stanie obsłużyć.

Chemia to najszybszy sposób na usunięcie starego spalonego tłuszczu z piekarnika.

Sklepy mają szeroką gamę różnych produktów do usuwania nagromadzonego tłuszczu i sadzy w piecach. Na przykład żele:

 • Amway;
 • Commet;
 • Silit Bang;
 • “Pan Muskul”;
 • Sanita Antizhir;
 • “Schumann”.

Substancje chemiczne nakłada się na brudną powierzchnię za pomocą gąbki lub natryskuje na pewien czas (zwykle przez pół godziny). Następnie zmyć ciepłą wodą..

Zastosowanie metod chemicznych jest skuteczne, wystarczająco szybkie, ale ma kilka wad. Głównym jest szkodliwy wpływ na ludzkie zdrowie. Ponadto, aby całkowicie umyć piekarnik po czyszczeniu środkami chemicznymi, należy oczyścić powierzchnię ponad 80 razy czystą wodą. Istnieje również ryzyko pozostałości w żywności podczas gotowania. Podczas używania chemikaliów należy nosić rękawiczki i otwarte okna..

Jak zmyć piekarnik ze starego spalonego tłuszczu: środki ludowe

Dobrą alternatywą dla agresywnej chemii są metody ludowe. Najpopularniejsze to:

 • ludowy средстваocet;
 • soda;
 • mydło;
 • kwas cytrynowy;
 • sok z cytryny;
 • amoniak;
 • para;
 • kamień i sól;
 • proszek do pieczenia do ciasta;
 • kwas węglowy.

Ocet (kwas octowy) do prania – opcja oszczędzania. Aby usunąć tłuszcz, potrzebujesz:

 • usuń tacki, ruszt;
 • namoczyć gąbkę octem;
 • wepchnij piekarnik do środka;
 • rozprowadzić ocet na całej powierzchni i pozostawić na 6 godzin (można nocować);
 • następnie dobrze przetrzyj piekarnik.

Dobry efekt uzyskuje się, mieszając ocet z wodą sodową. Reakcja, która występuje, gdy wchodzą w interakcje, niszczy osady tłuszczowe i sadzę. Sekwencja pracy:

 • zastosuj ocet na wewnętrznej powierzchni;
 • przetworzyć powierzchnię za pomocą sody (umieścić na mokrej gąbce i rozprowadzić na ścianach bocznych, góra, dół, drzwi);
 • pozostawić fundusze na kilka godzin;
 • najpierw przetrzyj wszystkie traktowane powierzchnie twardą gąbką, a następnie wodą;
 • jeśli nadal jest tłuszcz i węgiel, możesz ponownie podać im wodę sodową i pocierać;
 • po zakończeniu całej pracy ponownie dokładnie umyć wszystko ciepłą wodą.

Dobrą metodą usuwania nagromadzonego tłuszczu jest sok cytrynowy. Istnieje kilka opcji jego wykorzystania.

Opcja 1 Opcja 2 Opcja 3
Wyciśnij sok z jednej cytryny, dodaj do niej taką samą ilość wody. Uzyskaj nasyconą wodę cytrynową. Aby przetworzyć powierzchnię wewnętrzną za pomocą tego “rozwiązania”. Pozostaw na godzinę. Umyć powierzchnię wilgotną gąbką z ciepłą wodą. Jeśli nie ma cytryny, kwas cytrynowy zrobi.. Wlej wodę do pożądanego pojemnika, dodaj odrobinę środka odtłuszczającego, dodaj plasterki cytryny na małe kawałki. Włóż przygotowany roztwór do piekarnika i podgrzej go do 170 stopni, aby gotował się przez pół godziny w piekarniku. Następnie wyłącz piekarnik. Pozostaw do ostygnięcia i umyj dobrze wilgotną gąbką..

Ta metoda pomaga nie tylko usuwać tłuszcz, ale także eliminuje zapach spalania..

 

Do tej opcji czyszczenia piekarnika potrzebne są te same składniki, co w przypadku pierwszego – sok z cytryny lub kwas cytrynowy w stosunku do ciepłej wody 1: 1. Tylko gotowy roztwór jest zbierany w pojemniku z rozpylaczem i równomiernie rozpylany na wewnętrznej powierzchni piekarnika. Pozostawiono na godzinę. Następnie przeciera się ciepłą wodą..

Możesz również użyć mieszaniny octu, kwasu cytrynowego, sody. Weź paczkę kwasu cytrynowego, 100 g octu, łyżkę stołową napoju gazowanego. Wszystko się miesza. Rozgrzej piekarnik do 100 stopni. Następnie nałóż gotową mieszankę na wewnętrzną powierzchnię szafki (z wyjątkiem elementów grzejnych), pozostaw na 40 minut. Zmyć gąbką z ciepłą wodą..

Dobra opcja, aby pozbyć się upartego tłuszczu – mydła do prania. Jeden kawałek mydła jest pobierany, drobno potarty na tarce, wymieszany z gorącą wodą, aż do całkowitego rozpuszczenia. Roztwór mydła należy umieścić w piekarniku rozgrzanym do 150 stopni, gotować przez godzinę. W rezultacie tłuszcz zmiękcza i można go łatwo czyścić twardą gąbką. Na koniec należy dokładnie umyć całą powierzchnię kilkakrotnie wodą..

Równie skuteczne jest użycie mydła z octem i wodą sodową. 100 gramów octu, 30 gramów tartego mydła, 50 gramów sody miesza się. Mieszanina powinna przetrzeć powierzchnię wewnątrz piekarnika, pozostawić na 4 godziny. Następnie wyczyść wszystko twardą gąbką i umyj ciepłą wodą. Ta metoda sprawdza się również w przypadku kratek, tacek, drzwi.

Popularną metodą nagromadzonego tłuszczu jest amoniak. W celu oczyszczenia można zwilżyć gąbkę amoniakiem, nanosić na wszystkie powierzchnie. Najlepiej jest to robić w nocy, a rano dokładnie umyć piekarnik kilka razy – najpierw wodą i płynem do mycia naczyń, a następnie czystą, ciepłą wodą..

Drugą opcją jest podgrzanie piekarnika do 120 stopni, włożenie do niego pojemnika z wodą, aby piec się przez około 20 minut. Wyłącz piekarnik i umieść zbiornik z salami amoniaku na dolnej półce. Pozostaw na 8 godzin. Następnie wymieszaj wodę z alkoholem, dodaj trochę środka odtłuszczającego i umyj. Nawet bardzo stary tłuszcz jest doskonale usuwany..

Sól kamienna również dobrze czyści. Dla tej soli blachy do pieczenia, półki obficie posypać. Następnie piec należy podgrzewać do momentu, aż sól uzyska złoty odcień. Następnie umyć powierzchnię wodą i odtłuszczaczem. Minerały z soli kamiennej wykonują doskonałą pracę ze starym tłuszczem..

Prosta sól z kwasem węglowym to szybki sposób na rozwiązanie problemu sadzy. Aby usunąć, potrzebujesz:

 • kilogram soli i trochę kwasu rozcieńczonego w 600 gramach wody;
 • umieścić mieszaninę na dolnej półce w rozgrzanym piekarniku o temperaturze 200 stopni;
 • podgrzewać przez 45 minut;
 • wyłącz i poczekaj, aż ostygnie;
 • myć ciepłą wodą i detergentem do mycia naczyń.

Niestandardowy sposób na usunięcie zanieczyszczeń – proszek do pieczenia do testu. To zajmie kilka paczek. Proszek do pieczenia nakłada się na wewnętrzną powierzchnię płyty zwilżoną wodą i pozostawia na 5-6 godzin (jest to możliwe z dnia na dzień). Tłuszcz usuwa się za pomocą sztywnej gąbki..

Do czyszczenia pieców z emalią zaleca się stosowanie bardziej łagodnych metod, na przykład pary. Woda wlewa się do blachy do pieczenia (tak, aby nie przepełniała brzegów), trochę środka odtłuszczającego. Wszystko to około 30 minut w temperaturze 200 stopni. Gdy piekarnik jest zimny, należy umyć powierzchnię ciepłą wodą.

Z чего и как делают кленовый сироп, чем он уникаленCo sprawia, że ​​syrop klonowy, jak gotować go w domu, używa się do gotowania.

Jak ugotować interesującą przekąskę na patelni – pita z serem i ziołami – przeczytaj nasze przepisy.

Ciasto “Dzień i noc” – pyszny deser na domowe przepisy.

Usuwanie tłuszczu i węgla w piecach samooczyszczających

Istnieje kilka rodzajów pieców samooczyszczających:

 1. Czyszczenie hydrolizy – tłuszcz nie wnika do wnętrza ścian, ale usunięcie go z powierzchni musi odbywać się niezależnie (przy użyciu środków chemicznych, ludowych);
 2. Czyszczenie pirolityczne – w takich piecach złogi tłuszczowe, resztki jedzenia zamieniają się w popiół (w temperaturze 500 stopni). Po zakończeniu tego procesu wystarczy wytrzeć wszystko wilgotną szmatką (aby nie było zapachu);
 3. Czyszczenie katalityczne – na wewnętrznej powierzchni piekarnika znajdują się specjalne środki utleniające, które przekształcają tłuszcz, węgiel w wodę, węgiel, materię organiczną. W takich piecach drzwi muszą być myte niezależnie, ponieważ na ściankach znajdują się tylko utleniacze..

Piece z funkcją samooczyszczania mają znacznie wyższą cenę i wymagają terminowej wymiany elementów odpowiedzialnych za usuwanie złogów tłuszczu..

Lepiej jest myć piekarnik natychmiast po użyciu, bez uruchamiania procesu. W końcu czyszczenie brudnej powierzchni jest znacznie trudniejsze i zajmuje dużo czasu. Istnieją chemiczne i tradycyjne sposoby usuwania tłuszczu. Podczas korzystania z nich należy przestrzegać środków bezpieczeństwa, aby nie zaszkodzić zdrowiu. W nowocześniejszych piecach wbudowana jest funkcja samooczyszczania, gdy po podgrzaniu tłuszcz automatycznie się rozpuszcza..