Jak zrobić chleb bez drożdży na zakwasie

Kto z nas nie pamięta tego niezwykłego smaku tylko upieczonego domowego chleba bez drożdży?

Ale niestety nie każda gospodyni piecze chleb, bo nie chce zawracać sobie głowy zakwasem. W rzeczywistości pieczenie chleba na zakwasie jest dość proste.

bez drożdży хлеб

Wieczny zakwas na pyszne przaśne chleby

Ta opcja jest najłatwiejsza. Ale wynik nie jest gorszy. Aby przygotować starter, potrzebujesz tylko dwóch składników – wody i mąki w równych ilościach (około 300 g każdy)..

Przygotowanie odbywa się w kilku etapach:

 • 1 miejsce: zmieszaj 100 g mąki i wody. Dokładnie wymieszaj i przykryj uzyskaną masę za pomocą materiałów tekstylnych (ręcznik). Najlepiej jest zostawić pojemnik z przyszłym zaczynem w ciepłym miejscu, gdzie nie będzie on widoczny. Bąbelki powinny okresowo formować się (masa będzie fermentować), dlatego kilka razy dziennie trzeba zbliżyć się i wymieszać masę;
 • 2: drugiego dnia dodać kolejne 100 g mąki i wody, zamieszać, przykryć ręcznikiem i pozostawić na następny dzień;
 • 3.: masa powinna rosnąć i składać się z bąbelków. Nakarm ostatni raz i wróć do ciepłego miejsca.

Kiedy ostatni raz karmiliśmy zakwas, ważne jest, aby uchwycić moment, w którym podwoi się jego objętość. Oznacza to, że jest najsilniejszy w tym okresie i można go podzielić na dwie części..

Można użyć do zrobienia chleba bez drożdży, a drugiego – wstawić do lodówki (najlepiej przechowywać w słoiku z plastikową pokrywką z otworami).

Odwieczny zakwas jest nazywany, ponieważ można go karmić z lodówki i ponownie piec niewiarygodnie smaczne domowe pieczywo..

Przaśny zakwas na kefirze na domowy chleb

Kefir – jeden z popularnych produktów używanych do tworzenia zakwasów.
zakwas для хлеба без дрожжей

Pierwszym krokiem w przygotowaniu takiego przepisu jest przygotowanie jogurtu. Weź 150 g i zostaw to na trzy dni. W tym czasie następuje naturalny proces oddzielania części wodnej od bazy mleczarskiej..

Drugi etap: dodaj mąkę. Zazwyczaj stosuje się żyto (około 50 g). Dokładnie przeszkadzać: konsystencja powinna przypominać niezbyt gęstą śmietanę. Przykryj mieszaninę ręcznikiem, gazą lub innym produktem tekstylnym i pozostaw na jeden dzień..

Trzeci etap: dodaj więcej mąki. Robimy to za pomocą oczu, aż konsystencja przypomina ciasto na naleśniki. Po pokryciu i po kilku godzinach będzie aktywnie rosnąć w objętości i może być używany do pieczenia..

Szyszki chmielu jako główny składnik zaczynu

Nie mniej smaczny i pachnący chleb bez drożdży otrzymuje się na fermentie chmielu. Do jego przygotowania potrzebne będą następujące komponenty:

 • Pół litra wody;
 • 3 łyżki chmielu;
 • Mąka (najlepiej żyto);
 • Około 1 łyżeczka miodu lub cukru.

Najpierw musisz przygotować chmiel. Aby to zrobić, weź pojemnik (mały rondel) i wlej tam wodę. Doprowadzamy go do temperatury wrzenia, zmniejszamy ogień i dodajemy chmiel.

Konieczne jest, aby pił na małym ogniu przez kwadrans. Po tym czasie usuń go z ognia, pozwól mu ostygnąć, a następnie dodaj cukier lub miód.

Po dodaniu miodu / cukru dodaj mąkę. Upewnij się, że konsystencja nie była grubsza niż śmietana i odstaw w ciepłe miejsce, gdzie nie ma przeciągów przez około jeden dzień..

Następnego dnia masa powinna być dwa lub trzy razy większa..

Pozytywną stroną tej metody jest to, że starter może być przechowywany przez bardzo długi czas. Aby to zrobić, wystarczy włożyć ją do lodówki i kiedy trzeba coś spalić, aby ją nakarmić.

Inne popularne przepisy na zakwas chlebowy niekwaszony

Istnieją inne przepisy na robienie zakwasów. Warto jednak zauważyć, że to szyszki chmielowe były używane jako główny składnik od czasów starożytnych i istnieje wiele opartych na nich receptur..

Receptura z rodzynkami na bazie rodzynek

Aby utworzyć potrzebujemy:

 • Rodzynki (około 10 rzeczy);
 • Szklanka wody;
 • 125-150 g mąki (najlepiej żyta).

Suszone rodzynki włożyć do miski i zalać wodą. Przykryj pojemnik serwetką lub ręcznikiem i zostaw je na trzy dni w ciepłym miejscu. Upewnij się, że nie ma przeciągów.

moczyć изюм

Po wyznaczonym czasie za pomocą gazy filtrujemy wodę do butelki o pojemności półtora litra, po czym dodajemy do niej mąkę i dobrze mieszamy. Przykryj ją ręcznikiem (serwetką / gazą) i pozostaw na kilka dni..

dodaj воды

Po tym czasie masa powinna znajdować się w pęcherzykach (zacznie fermentować) i mieć kilkakrotnie większą objętość.

powinien получиться консистенция сметаны

Masa może być przechowywana przez długi czas Wystarczy karmić ją raz na 48 godzin. Jeśli utrzymasz gotową fermentację, to po raz pierwszy (3-4 dni) optymalnie jest dodać 100 g wody i mąki..

zakwas можно использовать

Rice Sourdough

Konieczne jest przygotowanie:

 • Ryż – 100 g;
 • 1,5 szklanki ciepłej przegotowanej wody;
 • Cukier – 30 g;
 • Mąka (może być pszenica) – 7 łyżek.

Pierwszy etap: bierzemy ryż i napełniamy go szklanką ciepłej przegotowanej wody. Wymieszaj trochę i dodaj 10 g cukru, następnie włóż w chłodne miejsce i nie dotykaj przez trzy dni.
bez drożdży хлеб

Drugi etap: po 60 godzinach filtrujemy i dodajemy trzy łyżki mąki, 10 g cukru i dokładnie wszystko wymieszamy. Stopniowo masa powinna zacząć fermentować i tworzyć bąbelki. Jak tylko ten proces się rozpocznie, musisz dodać kolejną łyżkę mąki i pozostałą wodę..

Trzeci etap: czekamy na kolejny dzień, po którym nalewamy pozostałą mąkę i cukier.

Ten przepis na zakwas można stosować nie tylko do pieczenia chleba, ale także do bułek, naleśników i ciast. Ta część rozrusznika, która nie była używana, może być przechowywana w lodówce.

Wskazówki i zalecenia dotyczące wytwarzania drożdżaków bez drożdży

Jeśli czytasz przepisy, możesz zrozumieć, że przygotowanie zaczynu nie jest procesem bardzo skomplikowanym, jak wcześniej sądzono. Aby wynik był zawsze najlepszy, ważne jest przestrzeganie następujących zaleceń:

 1. Wieczny zakwas można przygotować na dowolnej mące: bez względu na to, czy jest to pszenica, całe, czy też żyto. A najciekawsze jest to, że nie ma znaczenia, jaki rodzaj pieczywa upiec (tj. Można piec chleb pszenny z zakwasami z żytniego i na odwrót);
 2. Aby wynik zawsze zakończył się sukcesem, należy monitorować czystość kuchni w miejscu, w którym produkty fermentują. Pleśń może łatwo pojawić się w masie, więc uważnie obserwuj czystość pomieszczenia;
 3. Najlepiej jest zorganizować wentylację małego kwasu: aby to zrobić, po prostu przykryj ją niezbyt grubą szmatką (gaza jest w porządku), lub jeśli trzymasz ją w szklanym słoiku, zrób kilka otworów w pokrywie. Ale upewnij się, że przepływ świeżego powietrza nie jest zbyt duży – w przeciwnym razie masa zacznie się zużywać;
 4. Bezpośrednie promienie słońca są szkodliwe. Zapobiegnie to powstawaniu niezbędnych bakterii kwasu mlekowego;
 5. Jeśli trzymasz starter w lodówce, przed użyciem go, musisz go przechowywać w temperaturze pokojowej przez co najmniej pół dnia. Następnie można go karmić i używać dopiero po pół dnia;
 6. Klasyczny sos górny składa się z tej samej ilości mąki i wody. Konieczne jest także obserwowanie proporcji masy wolnego od drożdży fermentu i masy sosu górnego: muszą one być takie same.

Gotowanie bezdrożdżowego chleba na maszynie do chleba na zakwasie

Obfitość różnych urządzeń w kuchni każdej gospodyni na wiele sposobów ułatwia życie. Nowoczesne automaty do pieczenia chleba pozwalają piec wyjątkowo smaczny chleb.

Prosty chleb bez drożdży w chlebie z “wiecznym” zaczynem

Główne składniki to:

 

 • Zakwas – około 6-7 łyżek;
 • Mąka – około trzech szklanek;
 • Szklanka wody;
 • Olej roślinny – dwie łyżki;
 • Sól – para łyżeczek do herbaty;
 • Cukier – kilka łyżek.

W przesianej mące dodaj cukier, sól, 2 łyżki. łyżki oleju roślinnego i wymieszaj bardzo ostrożnie. Następnie przejdź do dodania gotowego startera.
chleb домашний

Wymieszaj i dodaj trochę szklanki wody. Konieczne jest zagniatanie ciasta tak, aby zostało oderwane od dłoni. Potem zostawiamy go na odpoczynek i wspinaczkę..

Ten proces może zająć inny czas, ponieważ zależy od wielu czynników. Niektórzy ludzie zalecają wyrabianie ciasta wieczorem i pozostawienie go na noc. Rano przejdź bezpośrednio do pieczenia..

Jeśli chcesz szybko upiec niekwaszony chleb, możesz użyć kąpieli wodnej. Rezultat jest gwarantowany przez kilka godzin..

W maszynie do pieczenia chleba wszystkie te procesy są uproszczone. Niektóre modele samodzielnie ugniatają ciasto i czekają, aż się podniesie.

Dlatego, jeśli używasz chleba, połóż wszystkie składniki i ustaw program pieczenia i waga około 900 g.

Żyto przaśnego chleba z wiecznym chleba na zakwasie

Musisz zapasy następujących składników:

 • Woda – około 300 g;
 • Cukier – kilka łyżek;
 • Sól – łyżeczka;
 • Mleko w proszku – 1,5 łyżki stołowe;
 • Olej roślinny – 1,5 łyżki;
 • Mąka – kilka kieliszków;
 • Ziele angielskie – 1 łyżeczka;
 • Kmin – 1 łyżka. łyżka;
 • Zakwas.

Przygotuj urządzenie do pieczenia chleba i umieść wszystkie składniki w misce. Oprócz przepisu bierzemy pod uwagę zalecenia dotyczące układania zgodnie z instrukcjami Twojego urządzenia..

Następnie należy wybrać program do wypieku chleba żytniego bez drożdży. W kolumnie “waga” ustawić 0,9 kg.

Jeśli można wybrać smażenie na skorupie, wybierz średnią.

bez drożdży хлеб
Naucz się piec pyszny chleb w domu w piekarniku, jest o wiele smaczniejszy niż kupiony..

Przeczytaj o pieczeniu niekwaszonego chleba w automacie do pieczenia chleba i zanotuj kilka przepisów.

Być może zainteresuje Cię ciekawy przepis na domowy domowy chleb pszenny, przeczytaj go tutaj..

Przaśny chleb bez drożdży

Domowy chleb jest wielokrotnie smaczniejszy niż w sklepie, nawet jeśli gotuje się go bez kwasu.

Aby upiec chleb bez tworzenia zaczynu, potrzebujemy:

 • Mleko suszone stanowi około jednej trzeciej szklanki;
 • Mąka pszenna – 1 kg;
 • Soda – 1,5 łyżeczki bez zjeżdżalni;
 • Olej roślinny – 100 g;
 • Kefir lub ryazhenka – dwie szklanki;
 • Mielona kolendra, anyż, kwas cytrynowy, cynamon – po pół łyżeczki;
 • Para łyżeczek soli;
 • Dwie łyżki cukru.

Przede wszystkim bierzemy pojemnik (miskę) i mieszamy w nim mąkę z sodą, suchym mlekiem. Konieczne jest również przygotowanie drugiej miski, w której kefir zostanie zmieszany z cukrem, solą, kwasem cytrynowym, cynamonem, anyżem i kolendrą.

Po równomiernym wymieszaniu drugiej mieszanki dodaj ją do mąki (pierwsza miska) i zacznij wyrabiać.

Powstałe ciasto kładzie się na wierzchniej patelni w piekarniku i pieczemy przy małej mocy przez około kilka godzin..

Przygotowując chleb do któregokolwiek z tych przepisów, prawdopodobnie nie będziesz chciał kupić zwykłego sklepu. Ponadto, przaśny chleb jest lepiej przyswajany przez organizm, nie jest w stanie wyrządzić szkody w jelitowej florze i prowadzić do różnych zaburzeń.

Loading...