Korzyści i szkodliwość oleju z dyni dla ciała

Dynia масло, что это?Olej z pestek dyni o przyjemnym zapachu i bardzo intensywnym smaku zawsze był elitarnym produktem spożywczym o wysokiej koncentracji zdrowych substancji..

Jak wiadomo, produkt ten zaczął być używany w średniowieczu, kiedy uznano go za lekarstwo, kupiono go tylko w aptekach i miał fantastyczny koszt..

To wtedy ludzie nazywali ten olej “czarnym złotem”, ponieważ koszt butelki o wadze około 200 gramów był równy cenie masywnego pierścionka z brylantem, a był “czarny”, ponieważ nie był rafinowany, ma bardzo ciemny odcień..

Po raz pierwszy produkcja oleju dyniowego rozpoczęła się w Austrii, a po pewnym czasie zaczęto ją produkować w innych krajach – głównie w Niemczech, Rumunii i Rosji..

W dzisiejszych czasach jest on również wart stosunkowo dużo pieniędzy w porównaniu z innymi olejami prezentowanymi do szerokiej konsumpcji..

Jak zdobyć olej z pestek dyni?

Taki niezwykły produkt naturalny otrzymuje się z wybranych nasion dyni metodą tłoczenia na zimno..

Nic dziwnego, że olej z pestek dyni jest drogi – w końcu do otrzymania jednego litra produktu potrzeba trzech kilogramów wysokiej jakości nasion z dużej liczby dyń..

Ponadto technologie produkcji są dość specyficzne ze względu na cechy strukturalne surowców..

Oczywiście, olej z pestek dyni można również uzyskać w domu, ale jest to bardzo pracochłonny proces i do wyprodukowania jednego litra potrzeba trzech kilogramów surowca..

Funkcje produktu

Zastanów się kilka cech, które są niezwykłe olej z pestek dyni:

  • szeroki zakres zastosowań (dziś olej ten jest stosowany w leczeniu, kosmetologii, gotowaniu, zarówno w gospodarstwie domowym, jak i na poziomie produkcji);

 

  • wysokie stężenie właściwości smakowych w niewielkiej ilości produktu (przy przygotowywaniu potraw stosuje się go w zaledwie kilku kroplach, dokładnie takie same dawki stosuje się w produkcji kosmetyków i podczas leczenia);

 

 • olej z dyni nie nadaje się do ogrzewania temperaturowego (po podgrzaniu utracono wszystkie przydatne właściwości, w gotowaniu może być określony smak i zapach).

Warto zauważyć, że cechy związane z olejem z dyń nie umniejszają jego wartości, a znajomość takich niuansów znacząco zwiększy efektywność jego użycia..

Jednocześnie nie można podkreślić, że zakup tego produktu jest dość racjonalny, ponieważ jedna butelka z pewnością będzie trwała długo..

Skład i kaloria

Co включает в себя тыквенное масло

Olej obejmuje:

 • linoleiczny, około 50 procent;
 • kwas oleinowy, około 30 procent;
 • kwas stearynowy, około 5 procent;
 • kwas palmitynowy, około 10 procent.

Ponadto pektyny, fosfolipidy, witaminy C, P, PP, A, B1, B2, magnez, karotenoidy, cynk, żelazo i inne.

Sto gramów zawiera około 900 kalorii. Spośród nich prawie 100 procent to tłuszcz..

Przydatne właściwości dla ciała

Pomoc, której dostarcza ten produkt, jest imponująca..

Wśród wielu cennych właściwości oleju z dyni należy podkreślić:

  1. posiada najsilniejsze właściwości oczyszczające (sprzyja wydalaniu substancji rakotwórczych, żużli, toksyn, szkodliwych mikroorganizmów);

 

  1. jest lekarstwem na pasożyty (uznane za medyczne narzędzie do inwazji robaków);

 

  1. promuje regenerację komórek narządów wewnętrznych i tkanek (przywraca żywotność błon komórkowych dzięki zawartości takich biologicznie aktywnych substancji, takich jak fosfolipidy i flawonoidy, jest silnym środkiem regenerującym);

 

  1. obniża poziom cholesterolu we krwi i sprawia, że ​​naczynia są elastyczne (pomimo wysokiej zawartości kalorycznej, jest to produkt dietetyczny dla osób z nadwagą i zalecanych osobom cierpiącym na nadciśnienie);

 

  1. zawiera wysokie stężenie substancji niezbędnych (witaminy A, E, F, B1, B2, B3, C, P, T, K);

 

  1. chroni organizm przed negatywnym działaniem wolnych rodników;

 

  1. jest skutecznym środkiem przeczyszczającym;

 

  1. zapobiega rozwojowi raka, procesom starzenia i reakcjom alergicznym;

 

 1. wykazuje właściwości przeciwutleniające (stosowane w profilaktyce łuszczycy, odleżyn, egzemy).

Tak więc, jeśli chcesz oczyścić ciało, chcesz, aby Twoja dieta była zdrowsza, obserwuj swoją wagę lub masz jakiś problem związany z intoksykacją procesów alergicznych lub zapalnych, użycie oleju z dyni może prowadzić do pozytywnych rezultatów..

Właściwości lecznicze

Ze względu na to, że olej z dyni ma wiele właściwości terapeutycznych i profilaktycznych, jest szeroko stosowany wraz z lekami jako narzędzie medyczne..

Istnieje szeroki zakres chorób, w których leczeniu olej ten jest bardzo pomocny:

  • Układ trawienny (kamica żółciowa, tłuszczowe zwyrodnienie wątroby, dyskineza żółciowa, marskość wątroby, alkoholowe zapalenie wątroby) – 1 hl. olej 3 razy dziennie, popijając zimną wodą lub sokiem na godzinę przed posiłkami, kurs – 2 tygodnie;

 

  • Układ sercowo-naczyniowy (miażdżyca, nadciśnienie) – 1ch.l. 3 razy dziennie na godzinę przed posiłkiem, kurs – 500-600 ml .;

 

  • Zdrowie mężczyzn (niepłodność, zapalenie gruczołu krokowego, gruczolak prostaty, spadek potencji seksualnej) – 1-2 łyżeczki. olej 3-4 razy dziennie przed posiłkami, kurs – 4 tygodnie.

 

  • Żeńskie zdrowie reprodukcyjne (niepłodność, erozja szyjki macicy, zapalenie jelita grubego, choroby jajników) – w postaci kąpieli i tamponów, kurs – 100-500 ml;

 

  • Układ wydalniczy (zapalenie pęcherza) – 8-10 kropli 3 razy dziennie, kurs – 4 tygodnie;

 

 • Zakażenie robakami – połącz 1ch.l. olej 3 razy dziennie z mikrobelkami 25-30 ml. na noc kurs – 400-600 ml.
Co входит в состав яблок?Ile węglowodanów w czerwonym jabłku? Czy wiesz? Przeczytaj tylko nasze artykuły Niewiele osób wie, jakie są tłuszcze nasycone, w naszym artykule znajdziesz te i inne przydatne informacje..

Ile kalorii w duszonej marchwi? Nie wiem? Zalecamy przeczytanie tego artykułu: https: //notefood.ru/produkty/kalorijnost-produktov/morkov-kaloriynost.html

Jak wybrać olej z pestek dyni

Pomagamy с выбором

Wybierając olej, należy zwrócić szczególną uwagę na datę produkcji – im bliżej bieżącej daty, tym produkt jest bardziej użyteczny.

Okres ważności produktu wynosi od 6 do 8 miesięcy od daty produkcji..

Wskazane jest, aby chronić olej z pestek dyni przed słońcem, ponieważ lepiej jest kupić go w ciemnym, nieprzezroczystym pojemniku. Jeśli chodzi o miejsce zakupu, najlepszą opcją będzie apteka, ponieważ jest bardziej prawdopodobne, że zostaną zachowane właściwe warunki przechowywania..

Powinien być przechowywany w lodówce, tak jak przy każdym ogrzewaniu, jego skład pogarsza się..

Przed zakupem należy również uważnie przeczytać etykietę – jeśli napisano, że olej z pestek dyni jest jeszcze rozcieńczony innym, najlepszym rozwiązaniem byłoby nie kupowanie takiego produktu..

Producenci niektórych marek są dodawani do oleju dyniowego, kukurydzy lub słonecznika, więc należy zachować ostrożność przy wyborze.

Po zakupie zaleca się przechowywać go w chłodnym miejscu (temperatura – około 18 stopni), chroniąc przed światłem słonecznym. Jeśli przechowywany przez dłuższy czas w zimnym otoczeniu, produkt może stać się grubszy..

Przeciwwskazania

Istnieje wiele diagnoz i cech ciała, gdy olej z nasion dyni jest przeciwwskazany, choć ma korzystne właściwości..

Przede wszystkim należy wiedzieć, że dzienna dawka nie powinna przekraczać 2-3 łyżek dziennie, w przypadku gdy dawka nie jest uzgodniona z lekarzem.

Indywidualna nietolerancja produktu jest przeciwwskazaniem, ludzie, którzy cierpią na kamicę żółciową, muszą również bardzo uważnie, ponieważ olej prowokuje usuwanie kamieni i piasku, co może prowadzić do bólu..

Pacjenci z cukrzycą powinni również skonsultować się ze specjalistą przed użyciem..

Olej z pestek dyni rozrzedza i zwiększa stolec, a przedawkowanie (lub naruszenie zasad przyjmowania) może prowadzić do biegunki..

W przypadku pojawienia się z powodu odbicia, zaleca się picie z kwaśnymi sokami owocowymi..

Olej z dyni jest bardzo przydatny i był używany przez długi czas zarówno w celu utrzymania zdrowia, jak i leczenia zarówno dorosłych, jak i dzieci..

Jednak nie należy zapominać, że jak każdy lek, olej z nasion dyni ma przeciwwskazania, dlatego należy skonsultować się z lekarzem przed użyciem go w leczeniu..

Deser wideo