Korzyści i zastosowanie pyłków w medycynie tradycyjnej i kosmetologii

Pyłek – pożyteczny produkt pszczelarstwa. Pierwsze wzmianki o nim znajdują się w starożytnej mitologii greckiej, to ona była podstawą nektaru – napoju Bogów Olimpu, który zapewnia nieśmiertelność..

Pyłek jest doskonale zbilansowanym kompleksem witamin i minerałów przygotowanym dla nas z samej natury. Ażeby przezwyciężyć awitaminozę w następnej próbie, nie poszedłeś do apteki, ale do sklepu pszczelarskiego, bardziej szczegółowo przyjrzymy się składowi, właściwościom terapeutycznym i sposobom użycia pyłków.

Korzyści и применение цветочной пыльцы в народной медицине и косметологии

Skład, korzyści i efekty terapeutyczne pyłku

Pyłek jest męskim elementem rośliny przeznaczonej do jej zapylenia. Żywność dla ludzi, stała się dzięki pracowitym pszczołom. Latając z kwiatu na kwiat, zbierają pyłek na brzuchu, a kiedy staje się zbyt dużo, oczyszczają pyłek łapami w specjalnych koszach umieszczonych na nogach..

Stąd też zniknęła inna nazwa pyłku kwiatowego – obnożka. Pszczelarze zbierają je od pszczół za pomocą pułapek pyłkowych – krat, przez które owady tracą część pyłków.

Pollenka jest naturalnym, skoncentrowanym, biologicznie aktywnym produktem spożywczym. Jego skład jest imponujący, zawiera witaminy A, C, E, H, P i całą grupę B oraz 27 minerałów, w tym potas, cynk, żelazo, wapń, miedź, magnez. Jest kompletny zestaw aminokwasów, w tym niezbędne.

Dzięki temu cennemu składowi pyłki mają następujące właściwości korzystne dla zdrowia ludzkiego:

 1. Odżywia organizm korzystnymi mikroelementami, eliminując awitaminozę;
 2. Zwiększa odporność, zapobiega rozwojowi przeziębień ze względu na dużą ilość kwasu askorbinowego;
 3. Pomaga w leczeniu niedokrwistości, ponieważ zawiera duże ilości żelaza;
 4. Jest naturalnym i bezpiecznym źródłem energii. Węglowodany, które występują w swoim składzie, przynoszą korzyści tylko ciału, w przeciwieństwie do produktów rafinowanych;
 5. Dzięki witaminie P wzmacnia ściany naczyń włosowatych;
 6. Pomaga radzić sobie z wysokim stresem psychicznym i fizycznym;
 7. Ma wysoką zawartość fitosteroli, które obniżają poziom cholesterolu i działają jako środek przeciwmiażdżycowy;
 8. Dobry skład aminokwasowy sprawia, że ​​produkt jest przydatny do odżywiania sportowców;
 9. Zawiera fitohormony, które pomagają bezpiecznie radzić sobie z zaburzeniami hormonalnymi. Z tego samego powodu obnozhka zalecana dla osób z zaburzeniami patologicznymi w gruczołach dokrewnych;
 10. W ramach obnozhki istnieje antybiotyk, który zapobiega wzrostowi różnych guzów;
 11. Zwiększa apetyt, ale jednocześnie pomaga normalizować wagę, poprawiając metabolizm.

Spektrum działania polloku na ludzkie ciało jest bardzo rozległe, można go wykorzystać do zrównoważenia pracy prawie wszystkich narządów. Ale do tego trzeba wiedzieć, jak prawidłowo wziąć pyłek, zarówno w celach profilaktycznych i terapeutycznych..

Korzyści и применение цветочной пыльцы в народной медицине и косметологииCo to jest maślanka, jak używać tego produktu w medycynie i kosmetologii. Czy każdy może używać pyłku i innych pytań w naszym artykule?.

Zupa z morskiego shake’a – zanotuj ten przepis.

Przeczytaj, jak się makrele z cebulką w herbacie w naszym artykule..

Zasady przyjęcia

Polnożka przyniesie maksimum korzyści dla twojego zdrowia tylko wtedy, gdy będzie używana prawidłowo. W celu zapobiegania i w celu nasycenia organizmu cennymi mikroelementami, pyłek jest pobierany w 1 łyżeczce. pół godziny przed posiłkiem dwa lub trzy razy dziennie.

Aby użyteczne substancje były dobrze wchłaniane, pyłek nie musi po prostu połknąć, ale rozpuścić, dokładnie zwilżyć śliną. Jeśli nie lubisz smaku, możesz wymieszać chleb 1: 1 z miodem..

Zapobiegawcze dzienne dawki pyłków to:

 • pyłek2-3 łyżeczki dla mężczyzn;
 • 1-2 łyżeczki kobiety;
 • ¼ łyżeczki dzieci w wieku 6 miesięcy;
 • ½ łyżeczki dzieci w wieku od 12 lat.

Małe dzieci lepiej dodają pyłku do żywności dla bezpieczeństwa.

Za pomocą obnozhki można wygrać nie tylko awitaminozę, ale także wiele poważniejszych chorób:

 1. Anemia Aby zwiększyć poziom hemoglobiny i czerwonych krwinek, pyłek należy spożyć przed wszystkimi posiłkami za pomocą łyżeczki. W przypadku dzieci z niedokrwistością możesz przygotować taki napój: zmieszaj 200 ml świeżego mleka, 20 g pyłku i 100 g miodu. Daj tę mieszankę dziecku za każdym razem przed zjedzeniem 1 łyżki;
 2. Problemy z ciśnieniem. Wyjątkowość tego produktu polega na tym, że może on równoważyć całkowicie stany przeciwne. Tak więc, w przypadku nadciśnienia, aby zmniejszyć ciśnienie, pyłek należy spożywać 3 razy dziennie na 1 łyżeczkę, zawsze na pusty żołądek. I z niedociśnieniem, aby zwiększyć ciśnienie, pyłek jest używany w tych samych proporcjach, ale po jedzeniu;
 3. Nerwica. Aby przywrócić system nerwowy jest skuteczny taki przepis: mieszać pyłek (20g), miód (500g) i mleczko pszczele (2g). Odbiór odbywa się przed posiłkami na 1 łyżeczkę trzy razy dziennie;
 4. Zapalenie żołądka. Do jego obróbki 20 g pyłku dokładnie miesza się z 500 g miodu, po czym dodaje się sok z aloesu (75 g). Przyjmowanie leku odbywa się 2 razy dziennie z łyżeczką przed posiłkiem w 30 minut.

Pyłek może przyspieszyć regenerację poprzez zwiększenie działania leków chemicznych. To pozwala im zmniejszyć dawkę bez uszczerbku na wydajności i zmniejszyć skutki uboczne skutków chemii na organizm..

Pomimo wszystkich zalet tego cudownego produktu i ma przeciwwskazania do użycia. Ponadto polerowanie może być szkodliwe, jeśli zasady przechowywania nie są przestrzegane..

Przeciwwskazania do stosowania i zasady przechowywania

przydatne припарат

Przyjmowanie pyłków może być przeciwwskazane w takich przypadkach:

 1. Jeśli jesteś uczulony na inne produkty pszczele. W tym przypadku pyłki mogą być stosowane przez osoby podatne na alergiczne reakcje na pyłki, ponieważ pyłek przetwarzany przez pszczoły za pomocą ich enzymów jest mniej uczulający;
 2. Z tendencją do krwawienia, ponieważ obnozhka pomaga zmniejszyć krzepliwość krwi;
 3. Jeśli przekroczysz dawkę, mogą pojawić się objawy zatrucia, które mogą być wywołane przez dużą ilość witaminy A;
 4. Nie używaj pyłków w nocy, ponieważ daje to silny efekt tonizujący.

Łup może stać się niebezpieczny dla zdrowia, jeśli był przechowywany nieprawidłowo. Najlepiej przechowywać hermetycznie zamknięty pojemnik wykonany z ciemnego szkła. Ważne jest, aby wilgoć nie dostała się do środka, w przeciwnym razie produkt ulegnie bardzo szybkiemu zepsuciu..

Jednocześnie pomieszczenie, w którym jest przechowywane, powinno być suche i czyste, o temperaturze powietrza nie wyższej niż 20 stopni i wilgotności nie większej niż 75%. I lepiej jest umieścić pojemnik z produktem w lodówce, w dziale warzyw.

Prawidłowo gromadzone i przechowywane w odpowiednich warunkach oblozhka, ma skuteczne zastosowanie nie tylko w medycynie, ale także w kosmetologii.

Sposoby wykorzystania pyłku w kosmetologii

Ze względu na niesamowicie cenną kompozycję, użyteczne jest użycie polerowanej skóry nie tylko wewnątrz, ale także do odżywienia skóry i włosów..

Istnieje wiele przepisów na stosowanie pyłku na skórę twarzy:

 1. Maska anti-aging. Wymieszaj ½ łyżeczki. LNO, 1 łyżka. miód, 2 łyżki. mąka (najlepiej owsiana) i 1 białko z jaj. Trzymaj maskę na twarzy przez 15 minut. Przy regularnym stosowaniu efekt wygładzania zmarszczek;
 2. Odżywcza maska. Do tego potrzebne będą pyłki (6g), wosk pszczeli (5g), oliwa z oliwek (25g) i gliceryna (5g). Wszystkie składniki są mieszane i nakładane na skórę przez 20 minut;
 3. Maska do cery tłustej. ½ łyżeczki mieszanki do salonu z łyżką o konsystencji miodu i 1 łyżeczką. świeży sok jarzębinowy. Ta mieszanina dobrze zwęża rozszerzone pory;
 4. Maska do suchej skóry. ½ łyżeczki mieszanki pyłków z łyżką naturalnego masła, do mieszaniny dodaje się kilka kropel soku z cytryny.

Lakier do skóry będzie miał korzystny wpływ na włosy. Skutecznie zwalcza nadmierne wypadanie włosów i rozdwajanie końcówek. Aby to zrobić, pyłek musi po prostu pocierać mokre włosy i pozostawić na 10 minut. Następnie, jak zwykle, umyj włosy szamponem.

Wniosek

Pyłek jest najcenniejszym produktem pochodzenia naturalnego. Jego właściwości lecznicze znane są od starożytności i testowane przez każde pokolenie. Pod względem ilości składników odżywczych pyłek jest dużo bardziej wartościowym produktem pszczelarskim niż bardziej popularny miód..

Ze względu na swoje unikalne właściwości jest skutecznie stosowany w apiterapii – nowoczesnej metodzie leczenia pacjentów w szerokim zakresie chorób przy użyciu żywych pszczół i produktów pszczelarskich..

Ale nawet jeśli nie masz żadnych chorób, stosowanie pyłku kwiatowego może być wartościową alternatywą dla witamin z aptek syntetycznych. Składniki odżywcze z tego naturalnego produktu są lepiej wchłaniane i zapewniają większą sprawność fizyczną i umysłową.

Loading...