Jak gotować chleb kwaskowy w domu

Jednym z najpopularniejszych drinków w czasie prawdziwej rosyjskiej uczty zawsze uważano kwas chlebowy. Produkcja tego unikalnego w swoich właściwościach napoju Słowianie przechwycili ponad tysiąc lat temu, przed powstaniem Rusi Kijowskiej. Za najbardziej honorowy napój uważano go w Rosji..

W dzisiejszych czasach preferuje się gotowanie w domu według starych receptur, a wszystko dzięki niesamowitym właściwościom: świetnie radzi sobie z pragnieniem, łagodzi zmęczenie, jest zalecane przez medycynę ludową jako wspaniałe narzędzie do rekonwalescencji. Chociaż w dawnych czasach przygotowywali owoce, miód i jagody, ale słusznie chleb uważano za najbardziej popularny..

Kolejne znaczenie kwas chlebowy w jego niskiej zawartości kalorii (tylko 25-27 Kcal), który pomaga w walce z otyłością.

Kwas chlebowy drożdży w domu
Jako приготовить хлебный квас в домашних условиях
Składniki Liczba
czarny chleb 300 g
woda źródlana lub butelkowana 3 l
zwykłe drożdże 35 g
cukier 70 g
Czas gotowania: 4320 minut Kalorie na 100 gramów: 25 Kcal

Bez prawidłowo wykonanego zakwasu prawdziwy kwas nie może być ugotowany. Głównymi składnikami do przygotowania drożdży są chleb, woda, cukier i drożdże. Chleb jest lepszy niż czarny (żyto), drożdże mogą być zarówno tłoczone, jak i suche. Gdy używa się tylko chleba żytniego, okazuje się, że jest ciemno, a przy użyciu pszenicy – żyta – światło.

Gotowanie ciasta z pół bochenka chleba w kostkach. Lepiej i szybciej to zrobić na blasze do pieczenia w piecu, doprowadzając je do żółtej skorupy.

Umieść krakersy w litrowym słoju i wlej do niego wrzącą wodę, nie zapominając, że zwiększają swoją objętość, gdy są mokre. Zazwyczaj trzeba postawić nieco więcej pół puszki. Z doświadczeniem przyjdzie odpowiednia ilość wkładania ich do pojemnika..

polać водой

W końcu powinna się okazać kleik chlebowy, konsystencja podobna do śmietany. Następnie dodaj 60-70 g cukru do tego kleiku i dokładnie wszystko wymieszaj aż do ostatecznego rozpuszczenia..

Przykryj pojemnik tkaniną z gazy i ustaw do schłodzenia w temperaturze 20-27 ° C. Zawartość powinna schłodzić do około 35 ° C. Gdy kompozycja osiągnie wymaganą temperaturę, dodać 20 g suchego lub 30 g normalnych drożdży. Po dokładnym wymieszaniu przykryj garnek ściereczką i pozostaw do fermentacji. Po 50-70 godzinach zaczyn jest gotowy do użycia..

Sam proces gotowania ciemnego kwasu zaczyna się, ponieważ starter będzie gotowy. Szklana pojemność 3 litry wypełniona 3-4 garściami pieczonych do krakersów rumienia (najlepiej w piekarniku).

szczep

Przygotuj syrop z cukru i dodaj do pojemnika z bułką tartą. Napełnij ciepłą wodą o puszkach примерно. Resztę zakwasu wypełnij. Przykryj grubą tkaniną i umieść w chłodnym ciemnym miejscu. Po wypadku trwającym 3 dni filtrujemy zawartość, a napój jest gotowy. Włóż go do lodówki, aby ostygł, a gruby będzie przydatny jako starter po raz kolejny..

Kwas chlebowy bez drożdży

domowej roboty квас

Rozważ przepis na chleb z kwasem bez drożdży w domu. Sporządzenie takiego napoju nie różni się zbytnio od tradycyjnego gotowania. Ma jednak jedną niezaprzeczalną zaletę – nie ma specyficznego smaku drożdżowego..

Podobnie jak w pierwszym przepisie, starter jest przygotowany na kwas chlebowy na początku.

Składniki:

 • chleb żytni lub pszenno-żytni;
 • woda źródlana lub butelkowana;
 • cukier;
 • nieumyte rodzynek.

domowej roboty квасGotowanie z połowy bochenków krakersów, a także dla tradycyjnych. Najważniejsze, żeby się nie przypalić, a potem kwas da gorycz. Przygotowujemy gotowe krakersy w dozwolonym naczyniu i nalewamy 2 litry wrzącej wody.

Dodaj do nich przygotowany syrop z 75 g cukru i wszystko dokładnie wymieszaj. Przykryć gazy szmatką, pozostawić do ochłodzenia do temperatury pokojowej. Do ochłodzonej mieszaniny dodać 25 g nieumytych rodzynek. Wlej lepiej zawartość do szklanego pojemnika, przykryj ściereczką i umieść w ciemnym, ciepłym miejscu.

Czas trwania fermentacji, w zależności od jakości chleba, rodzynków i wody, jest inny i może trwać od 8 godzin do dnia. Początkowymi oznakami fermentacji będzie pojawienie się piany, kwaśnego zapachu i ewentualnie szumu. 3 dni po rozpoczęciu fermentacji, odcedź zawartość przez 5-7 warstw gazy.

Jeśli chcesz uzyskać napój napowietrzony, powinien być lekko słodki do smaku. Teraz butelkować, pozostawiając trochę miejsca i odstawić w ciepłe, ciemne miejsce na kolejne 5 h. Gdy butelki są “solidne”, włożyć je do lodówki, aby zatrzymać fermentację i ustabilizować smak..

Przepis babci

babcie квас

Ogólnie rzecz biorąc, “gotowanie” każdego rodzaju kwasu nie ma dużej różnicy w stosunku do tradycyjnej receptury. Niektóre różnice w składzie i niewielkie zmiany w procesie gotowania dają już specjalny smak tego uniwersalnego napoju..

Sposób “babci” nie jest wyjątkiem. Jak zrobić chleb domowy z chleba żytniego w sposób babci?

Konieczny skład:

 • chleb – 1 kg;
 • woda źródlana – 10 l;
 • 200 gramów granulowanego cukru;
 • drożdże – 25 g;
 • nieproszone rodzynki – 50 g.

Przygotuj też krakersy. Umieszczamy je w emaliowanym pojemniku i napełniamy wrzącą wodą. Wytrzymaj około 4 godziny, a następnie ostrożnie filtrujemy, dodając do nich cukier i drożdże. Dokładnie wymieszać powstałą kompozycję. Przykryj garnek grubą szmatką i ustaw w ciepłym, chłodnym miejscu do fermentacji przez 5 godzin..

W miarę pojawiania się piany należy odcedzić i wlać do butelek z dodatkiem 3 rodzynków i szczelniej je zamknąć. Przez trzy dni wstawiamy fajne miejsce do dojrzewania.

Jako приготовить кейк попсы для детей в домашних условияхCo to jest kei pops – przepis ze zdjęciami i szczegółowe wskazówki krok po kroku, które pomogą Ci przygotować ten pyszny i oryginalny deser.

Jak gotować zupę pokrzywy z jajkiem, przeczytaj nasz artykuł.

Przepisy na ciasteczka krok po kroku ze zdjęciami i poradami kulinarnymi tutaj.

Przepis na chleb z Borodino

Nazwa tego typu napoju pochodzi od nazwy chleba używanego do produkcji krakersów..

Konieczny skład:

 • 100 g chleba “Borodino”;
 • 3 litry wody źródlanej lub butelkowanej;
 • 1 łyżeczka mąka;
 • 15 g drożdży;
 • 50 g nieproszonych rodzynek.

Jak ugotować chleb Borodinsky w domu? Pociąć chleb na plasterki i wysuszyć (uwaga, nie smażyć) w piekarniku. Wkładamy krakersy do emaliowanych naczyń, wlewamy wrzątkiem i nalegamy na trzy godziny. Dodajemy drożdże wymieszane z mąką. Pokrywamy pojemnik gęstą masą i przenosimy do ciepłego miejsca na jeden dzień. Po upływie dnia filtruje się przez wielowarstwową gazę i wlewa do butelek, dodając po dwa rodzynki. Daj napar na trzy godziny i postaw butelkę w zimnym miejscu. Pięć godzin później wszystko jest gotowe.

Przydatne wskazówki

Pyszny i naturalny napój pozyskiwany jest wyłącznie z wysokiej jakości składników..

 1. Chleb powinien być naturalny, bez żadnych dodatków. Naturalne schnie w ciągu dwóch dni.
 2. Woda lepiej używać wiosnę, dobrze lub butelkowana..
 3. Ciastka do gotowania są przygotowywane bez oleju i przypraw..
 4. Rodzynki nie powinny być myte, ponieważ grzyb drożdżowy, który sprzyja fermentacji, pozostaje na skórze..
 5. Cukier nie tylko daje smak, ale także przyczynia się do uwalniania dwutlenku węgla, co daje efekt gazowania.
 6. Pojemnik do przygotowania i stosowania powinien być emaliowany, szklany lub plastikowy.

Istnieje wiele różnych preparatów chlebowych. I każdy z tych przepisów staje się doskonałym pomocnikiem naszych ciał, szczególnie w gorące letnie dni lub po chorobie..

W produkcji tradycyjnych odmian, w końcu zawiera 1,2-2% alkoholu etylowego. Dlatego nie zaleca się używania osoby kierującej pojazdem..