Jak malować jajka za pomocą herbaty Karkade

Wiele podczas malowania jaj odmawia zakupu barwników, wybierając naturalne i domowe. Jednak nie zawsze są one tak nieszkodliwe, jak można się spodziewać. Na przykład nie można malować jajek herbatą hibiskusa.

jaja в каркаде

Dlaczego nie malować jajek herbatą hibiskusa

Herbata hibiskusowa zawiera kwas, który jest wyczuwalny przez kwaśny smak. A co z skorupką? Obejmuje:

  • 90% węglan wapnia;
  • miedź;
  • fluor;
  • żelazo;
  • siarka i inne pierwiastki śladowe.

Kiedy wszystkie pierwiastki wchodzą w interakcje, herbata rozpuszcza wierzchnią warstwę skorupy, zmieniając kolor na niebieski, a tym samym barwiąc jaja..

Sprawdź to łatwo: dodaj napoje gazowane do herbaty. Natychmiast uzyska niebieski odcień. A jeśli dodasz trochę kwasu cytrynowego, płyn ponownie zmieni kolor na czerwony. Jednak lepiej jest robić zabawną chemię w probówce, a nie w żołądku..

Jak zmniejszyć szkodę

Pomimo niebezpieczeństwa, wielu nadal chce malować jajka z hibiskusa, więc muszą wiedzieć, jak zminimalizować szkodliwość takiego naturalnego barwnika. Należy rozumieć, że będziesz musiał wybrać między użytecznością a jasnością koloru. Aby zmniejszyć szkody wyrządzane przez karadę, musisz sprawić, by środowisko było mniej kwaśne. Przede wszystkim nie używaj kwasu cytrynowego i soku..

Możesz dodać trochę sody do herbaty. Część kwasu reaguje więc z sodą, a nie z węglanem wapnia w skorupie. Przygotuj się tylko na to, że zamiast jasnego lazurowego koloru dostajesz bladoniebieski kolor.

Pomaluj prawidłowo jajka hibiskusa – przepis

Kolor zazwyczaj białe jajka na twardo. Do barwienia karkade należy parzyć jak zwykle herbatę. W prawie wrzątku upuść torebki herbaty lub dodaj 2-3 łyżeczki. suche liście. Pozostaw bulion na 10-15 minut, aby herbata nabrała mocy..

Zanurz produkt w herbacie na 2 – 3 minuty.

jaja

Upewnij się, że płyn całkowicie pokrywa jaja, w przeciwnym razie pojawią się jasne plamy. Wyjmij produkt, osusz go papierowym ręcznikiem i odeślij z powrotem do wody. Powtarzaj tę procedurę, aż ci się spodoba..

Druga metoda barwienia jaj polega na gotowaniu ich w naparze do herbaty przez 3-5 minut. Musisz jednak być ostrożny. Jeśli je przesadzisz, zrobią się szare. A zatem jest mało prawdopodobne, aby móc je umieścić na świątecznym stole..

jaja голубые

Przy pomocy herbaty Karkade produkt może otrzymać czerwony odcień. Aby to zrobić, dodaj kwas cytrynowy do herbaty. Jeśli nie, możesz użyć soku z cytryny. Wtedy powłoka otrzyma piękny czerwony odcień. Trzeba tylko wziąć pod uwagę, że środowisko kwaśne w tym przypadku staje się jeszcze bardziej agresywne..

jaja в каркаде

Jeśli chcesz dodać wzory, możesz użyć taśmy maskującej lub cienkiej gumy medycznej. Muszą owinąć powierzchnię w chaotyczny sposób, a następnie pomalować ją w zwykły sposób. Upewnij się, że guma dobrze przylega do powierzchni, w przeciwnym razie wzór będzie rozmazany..

jaja

Możesz także wycinać kształty z bardzo grubego papieru i przyklejać je do powierzchni. Wtedy malując te miejsca pozostaną bardziej blade w porównaniu do całej powierzchni..

ciastoReceptura Lean Cake jest przydatna, jeśli chcesz zadowolić swoją rodzinę czymś smacznym w szybkie dni..

Co można ugotować z wieprzowiny – przepisy na świąteczne i codzienne dania na każdy gust.

Jak upiec kurczaka w rękawie – kilka przepisów na ugotowanie pysznego obiadu.

Przydatne wskazówki dla hostess

Naturalne barwniki – raczej niestabilna opcja. Czasami kolor jest jasny, a czasami zupełnie blady. Aby zanegować takie problemy, musisz wykonać kilka prostych wskazówek..

Najpierw należy wytrzeć powierzchnię alkoholem. Usuwa ją, a farba chwyta mocniej i leży równomiernie..

Aby uzyskać jasność, możesz dodać kwas cytrynowy lub sok. Podczas stosowania dowolnego barwnika koroduje górną warstwę skorupy, czyniąc ją bardziej podatną na malowanie. Jednak w przypadku karadeli należy pamiętać, że ostateczny kolor może nie być dokładnie taki, jak można się spodziewać..

Aby uzyskać jaśniejszy kolor, umieść produkt w roztworze barwnika w lodówce na jedną noc. Należy jednak zachować ostrożność: hibiskus może zmienić kolor z niebieskiego na szary.

Ponadto, im więcej barwnika jest użytych, tym bogatszy kolor będzie na końcu. W naszym przypadku im mocniejsza herbata, tym jaśniejsze jaja. Dlatego zadbaj o to, aby w wodzie umieścić wystarczającą ilość liści i podnieś czas parzenia..

Po malowaniu i przed podaniem przetrzyj je ręcznikiem papierowym i pędzlem ze słonecznikiem lub oliwą z oliwek. Będą świecić na stole.

Istnieje kilka sposobów gotowania jaj, aby nie pękały..

  • na godzinę przed gotowaniem jaja należy wyjąć z lodówki i pozostawić w temperaturze pokojowej. Różnica temperatur będzie mniejsza, a jaja nie pękną;
  • dodaj łyżkę soli do wody;
  • za pomocą igły zrobić małą dziurkę na końcu jajka.

I na koniec …

Wybierając naturalne barwniki, większość ludzi wierzy, że w ten sposób negują szkodliwość malowania jaj. Jednak do każdej firmy należy podchodzić mądrze. Herbata hibiskus ma negatywny wpływ na skorupkę jaja. Dlatego przed malowaniem trzeba dokładnie zważyć wszystko i zdecydować, jaki barwnik najlepiej wybrać..