Jak parzyć herbatę Pu-erh w domu

Produkcja tej herbaty pochodzi z IX wieku naszej ery, kiedy to przedstawiciel tybetańskiej dynastii panował na tybetańskim płaskowyżu. W Europie herbata pu-erh stała się znana dopiero w XX wieku, kiedy Chiny przestały być krajem zamkniętym. Ta herbata do dziś jest uważana za najbardziej popularną i cenioną na całym świecie.. herbata пуэр как выбрать Herbata Pu-erh ma nazwę miasta – Pu-erh, gdzie rynek herbaty rozwinął się od niepamiętnych czasów. Pu-er to chińska legenda i duma od ponad dziesięciu stuleci, uważana za wybór prawdziwych smakoszy. Herbata Pu-erh ma wyrafinowany smak i wiele odmian..

Popularność herbaty leży w jej szczególnych właściwościach. Jest uważany za “żywość”, innymi słowy, enzym, ponieważ fermentacja nie zatrzymuje się na liściach rośliny..

Herbata i jej odmiany

Liście herbaty nazywane są maocha. Po ich zebraniu muszą one być parowane i przechowywane pod pewnymi warunkami przez cały miesiąc. Pu-erh ma dwie główne odmiany – shu i sheng, które z kolei mogą mieć wiele odmian. W ostatnich latach znacznie wzrosła różnorodność dwóch głównych odmian, ponieważ zapotrzebowanie na taką herbatę stale rośnie.. herbata видыDwie odmiany herbaty różnią się technologią wytwarzania. Shen Puer – zielona herbata, która po pierwszym przetworzeniu i tłoczeniu stara naturalnie rośnie. Po pewnym czasie jego jakość się poprawia. Na jakość shen Pu-erh wpływa również przestrzeganie pewnych warunków przechowywania herbaty aż do całkowitego starzenia. Puerh Shu – czarna herbata, sztucznie starzona. Aby uzyskać taką odmianę, jest ona wstępnie zwilżona obfitą wilgocią, a następnie przykryta szmatką. Ta procedura aktywuje proces fermentacji, podobny do wina lub kefiru. Niezależnie od gatunku herbata różni się surowcem i produkowaną formą. W przypadku surowców – może to być herbata o małych liściach i dużych liściach, może być mieszana lub wytwarzana z surowców pochodzących ze słynnej herbaciarni. Herbata produkowana jest w formie sprasowanej, a w postaci luźnej, w bryłkach i mandarynce występuje także żywica z puer herbaty. W tym przypadku prasowana herbata ma różnorodne tłoczenie – tabletki i peletki, gniazda i cegły..

Subtelności wyboru herbaty

Uważa się, że wysokiej jakości Pu-erh nie może być wybrany przez producenta marki, jako mocna produkcja, najprawdopodobniej miesza surowce, aby wyrównać smak. Ten rodzaj herbaty powinien być wybrany na podstawie posmaku, ale nie każdy to rozumie, najlepiej jak pasuje do papierosów lub żywności, ze wzmacniaczami smaku. W przypadku braku specjalnych umiejętności i doświadczenia mistrzom ceremonii parzenia zaleca się zwrócenie uwagi na:

 1. Wysokie góry;
 2. Wiek drzewa;
 3. Częstotliwość zbiorów;
 4. Czas zbiorów;
 5. Gleba;
 6. Warunki pogodowe;
 7. Przechowywanie i fermentacja.

Jak w przypadku każdej herbaty, wysokość wzrostu drzewa herbacianego jest niezwykle ważna. Im wyższa plantacja, tym lepszy i bardziej wartościowy liść. Ważny jest również wiek drzewa. Są drzewa: wybór чая

 1. Z herbacianego ogrodu, czyli herbaty z plantacji. Ta herbata ma słaby posmak i nie ma łagodnego smaku. Ta herbata ma niższą klasę, ponieważ drzewa były nawożone chemikaliami;
 2. Klasa średnia. Wiek takich drzew wynosi do 200 lat, nie są eksploatowane, podobnie jak drzewa plantacyjne. Posmak herbaty z takiego drzewa jest silniejszy od poprzedniego;
 3. Stare Są to drzewa, które mają więcej niż 200 lat, od gór. Herbata zebrana z takiego drzewa ma silny posmak. Herbata zebrana ze starego drewna ma wysoki koszt, ponieważ surowiec jest bardzo ograniczony pod względem ilości;
 4. Dziki. Herbata z dzikiego drewna, która rośnie w głębi dżungli, tylko dla prawdziwych koneserów. Z reguły na opakowaniu ten rodzaj herbaty ma odpowiednie oznaczenie. Ma lepszy smak i doskonały posmak. Jego wartość polega na tym, że uprawia się go bez udziału człowieka..

Bardzo ważne jest, aby wiedzieć, kiedy zbierana jest herbata, więc zbiory wiosenne są dobrej jakości, ale liście zebrane jesienią są znacznie lepsze niż zbiory letnie..

Wybór dla przeciętnego mężczyzny

Niestety, nie każdy może wybrać herbatę zgodnie z takimi zaleceniami, ponieważ trzeba skupić się na innych momentach. Mianowicie – zapach herbaty. Powinien mieć jasny i wyraźny zapach oraz, w zależności od wieku, mieć dymny lub drzewny zapach. Ważne jest, aby zwracać uwagę na zapach pleśni – powinien być nieobecny, a także inne zapachy. W sprzedaży herbata Pu-erh powinna być dobrze zapakowana i przechowywana w chłodnym, suchym miejscu bez dostępu powietrza. Wskazane jest, aby mieć go w oryginalnym opakowaniu papierowym..

Długotrwały briquette z herbatą ma czerwonawy odcień, a młoda herbata jest zielona. Ta herbata ma czysty czarny kolor. Brykiety z herbaty nie powinny zawierać białych ani żółtych kropek, ponieważ te ostatnie są oznaką pleśni..

Subtelności domowej ceremonii parzenia herbaty

as заваривать чайOgólne zalecenia dotyczące warzenia w domu, sprowadzają się do tego, że nie można go parzyć w glinianych naczyniach, a także kilka razy z rzędu. Do parzenia herbaty szklany czajniczek. Przed zaparzeniem pojemnik spłukuje się wrzącą wodą, a także wszystkimi naczyniami, które biorą udział w ceremonii parzenia herbaty. Przed zaparzeniem warzenie należy dokładnie spłukać pod bieżącą wodą, aby wyeliminować różne zanieczyszczenia. Po naparach suszy się na patelni, ale nie jest rozgotowany. Woda z zaopatrzenia w wodę jest tabu. Odpowiednią przefiltrowaną ciecz doprowadza się do temperatury wrzenia + 95 ° C. Pierwszy napar trwa 2 minuty. Przygotowany składnik wlewa się do pojemnika i napełnia wodą o temperaturze + 90s, następnie należy spuścić wodę. Drugi raz, liście herbaty na parze są wylewane z nowej porcji wrzącej wody, nalegają kolejne 2 minuty..

Jak prawidłowo parzyć Pu-erh: wpływ formy na proces parzenia herbaty

Mistrzom ceremonii parzenia herbaty zaleca się warzyć herbatę w dobrym nastroju z całkowitym spokojem, ponieważ wpływa to na smak herbaty. Do parzenia herbaty ważne jest, aby wybrać odpowiednie danie. Przygotowany napój najlepiej spożywać, gdy temperatura osiągnie + 45 ° C. Warzenie herbaty, w zależności od formy, ma swoje cechy:

Tłoczona herbata, a mianowicie – w postaci naleśnika lub płaskiego chleba, potrzebujesz:

 • Aby oderwać się od całości, w sumie powinno być około 5 gramów. Ważne jest, aby bardzo starannie przełamać herbatę, aby nie zerwać płatków, ponieważ wpływa to na smak goryczy podczas picia herbaty;
 • W celu zaparzenia przygotować wodę + 80 / + 95 С;
 • Rozgrzej naczynia z góry i przemyj napar dwa razy gorącą wodą;
 • Umieść przygotowaną część herbaty w imbryku, napełnij ją przez 30 sekund, następnie osącz i ponownie nalej tyle wody, aby przykryła wszystkie filiżanki. Herbatę można rozpocząć dopiero po 15 minutach od zaparzenia..

Herbata Puer ma delikatny smak i aromat, więc trzeba ją uwarzyć:

 • Dokładnie wyczyść liście herbaty gorącą bieżącą wodą;
 • Umieść 2 łyżeczki herbaty w imbryku, na mocny napój – 4 łyżki puer;
 • Pozostaw parzoną herbatę na 15 minut.

Herbata Pu-erh jest bardzo wygodna podczas warzenia, do tego potrzebne są:

 • Opłucz delikatnie herbatę i ugniataj ją, ale nie rozbijaj płatków, aby nie było goryczy;
 • Wlać wrzącą wodę (około + 90s) i nalegać 5 minut.

puer брикеты

Cechy żywicy Puerh i jej parzenia

Żywica Puerh to koncentrat liści herbaty. Jest to bardzo pracochłonne i trudne. Jest to bardzo bogaty napój o jasnym aromacie o drzewnych odcieniach i bardzo głębokim smaku.. ceremonia чаяChińscy uzdrowiciele są pewni, że żywica Pu-erh ma tendencję do łagodzenia kaca, pomaga w oczyszczaniu i wzmacnianiu naczyń krwionośnych. Przygotowany napój z takiej żywicy ma działanie zachęcające, przyczynia się do zwiększenia stabilności w obliczu stresu fizycznego i moralnego, bez narażania ciała na niebezpieczeństwo. Aby odpowiednio przygotować napój z żywicy Pu-erh, konieczne jest przygotowanie pojemnika, w którym umieszczono 2 granulki produktu po 0,5 grama. każdy Następnie napełnij je przefiltrowaną wodą o temperaturze + 95 ° C. Napój można spożywać po zaparzeniu przez 4 minuty. Możesz zaparzyć herbatę z żywicy Pu-erh, aż ta ostatnia zostanie całkowicie rozpuszczona..

Technika picia

Tego specjalnego napoju nie należy używać do słodyczy i innych słodkości. Cukier pozbawia herbatę wyjątkowości, różnorodności smaku i przydatności. Ważne jest, aby spożywać herbatę tylko świeżo przygotowaną, absolutnie niemożliwe jest przesypywanie piwa na dłużej niż godzinę. Im dłużej starzenie liści herbaty, tym bardziej herbata przypomina truciznę. Powinieneś wiedzieć, im wyższa jakość, tym mniej musisz go uwarzyć. Jeśli dasz więcej czasu na zaparzenie herbaty, jej smak będzie bardziej cierpki. Im częściej parzona jest herbata, tym mniej staje się ona bardziej skoncentrowana, a aromat staje się bogatszy. Średnio pierwszy napar może trwać 40 sekund, po raz drugi herbata parzy się przez około 50 sekund, trzeci napar trwa 60 sekund, czwarty to 2 minuty 30 sekund i ostatnie 3 minuty.

rolki калифорнияJak gotować bułki w domu. Jakie rodzaje rolek istnieją i jakie produkty przydadzą się w przypadku domowego sushi. Czy wiesz, jak gotować ciastka z dorsza? Przeczytaj, jak gotować to danie, jakie sekrety musisz znać. Czy wiesz już, jak uprawiać awokado z nasion? Czy jest to możliwe i zapewnia cechy i pielęgnację gruszki aligatora. Wszystko w naszym artykule.

Korzyści i efekty herbaty pu-erh

Napój pomaga poprawić przejrzystość myślenia i świadomości, ma właściwości oczyszczające. Ma ożywczy efekt, który jest niezaprzeczalną konkurencją dla kawy. Dzięki zastosowaniu herbaty Pu-erh można regulować

 1. Trawienie;
 2. Metabolizm;
 3. Krążenie krwi i ciśnienie krwi;
 4. Poziom cholesterolu;
 5. Poziom cukru;
 6. Stan skóry.

Skład chemiczny herbaty ma korzystny wpływ na całe ciało, ponieważ zawiera:

 1. Alkaloidy, w tym teobromina, teina i teofilina. Dzięki niemu herbata ma działanie tonizujące, przyczynia się do aktywnej pracy układu mózgowego, odżywia organizm tlenem, rozszerza naczynia krwionośne i jest ogólnie w stanie poprawić ogólny ton ludzkiego ciała..
 2. Witaminy z grup A, C, E, P;
 3. Minerały – cynk, potas i fluor, mangan i chrom;
 4. satyny, które powstają w procesie fermentacji. Mają korzystny wpływ na organizm ludzi cierpiących na chorobę wieńcową, pomagają przeciwdziałać rozwojowi udaru, obniżają poziom cholesterolu;
 5. Aminokwasy;
 6. Sacharydy;
 7. Związki fenolowe, mianowicie katechiny, kwasy fenolowe i antocyjany. Te pierwiastki mają właściwości antybakteryjne i przeciwnowotworowe..

Ostrożnie w użyciu

Puer nie ma przeciwwskazań, ale powinien uważać na ludzi, którzy cierpią na wysokie ciśnienie krwi. Nie należy przyjmować napoju na pusty żołądek, ponieważ aktywuje wydzielanie soku żołądkowego, co doprowadzi do zgagi i bólu brzucha.

Przydatne wskazówki

Pu-erh to dość droga herbata. Nadal jest uważany za lek w Chinach. Jego właściwości potwierdzają badania przeprowadzone we Francji i Japonii. Należy zauważyć, że uzdrowiciele z klasztorów buddyjskich uważają herbatę za mistyczną, ponieważ dla każdego pacjenta, zgodnie z lokalizacją ciał niebieskich i innych cech, wybrana jest pewna puer. Aby odróżnić Pu-erh od podróbki, trzeba ją uwarzyć – 3g / 125 ml wrzącej wody. Napar dla kontroli jakości jest podawany w infuzji przez około 5 minut. W tym czasie widoczny jest kolor napoju. Jeśli jest bardzo ciemno, prawie nieprzezroczyście, to jest to prawdziwy Puerh, który będzie miał cierpkość i trochę goryczy. Liść herbaty powinien być twardy, a smak jest trochę ziemisty, ale wcale nie kwaśny..

Loading...