Jak wygasić sodę octem do pieczenia: właściwe sposoby

Ciasto powietrzne – marzenie każdej gospodyni. W drożdżowym cieście grzyby drożdżowe odpowiadają za pompę, emitując dwutlenek węgla w procesie przetwarzania cukru..

Do ciasta bez drożdży, gospodyń domowych i profesjonalnych kucharzy użyj proszku do pieczenia, proszku do pieczenia lub sody, aby uzyskać lekkość i lekkość produktów.

pieczenie с содой

Proszek do pieczenia (znany również jako proszek do pieczenia) składa się z mieszaniny sody, kwasu (zwykle kwasu cytrynowego) i wypełniacza (mąka, skrobia). Proporcje składników dobierane są w taki sposób, że soda i kwas reagują całkowicie.

Ale dla rozsądnej gospodyni domowej nie będzie trudno stworzyć proszek do pieczenia z materiałów pomocniczych. Główny składnik – soda – jest zawsze pod ręką, a teraz jak go spłacić (i dlaczego to zrobić).

Po co soda garzyć octem

Ciasto przeznaczone na ciasta, placki, wyroby piaskowe, nie zawiera drożdży. Jak osiągnąć jego kruchość i kruchość?

Pompowanie tego wypieku daje dwutlenek węgla, który uwalnia się podczas oddziaływania sody i środowiska kwaśnego (lub wysokiej temperatury).

Dla osób zainteresowanych szczegółami, schemat wygląda następująco:

Soda (wodorowęglan sodu) + ocet = octan sodu + dwutlenek węgla + woda

proszek do pieczenia незаменим для выпечки

Znaczenie procedury polega na stworzeniu i dystrybucji ogromnej ilości najmniejszych pęcherzyków gazu w całej objętości testu. Rezultatem są lekkie, porowate wypieki..

Teoretycznie sam wodorowęglan sodu, bez hartowania, również daje niewielki efekt spulchniania, ponieważ w wysokich temperaturach (powyżej 60 ° C) rozpada się wraz z wydzielaniem się dwutlenku węgla.

Ale reakcja, z reguły, nie jest całkowicie, właściwa luka nie działa, a co najbardziej obraźliwe, często w pieczeniu pozostaje nieprzyjemny smak sody. Więc może i powinna zostać zgaszona, ale powinna być zrobiona poprawnie..

Jak wygasić sodę octem do pieczenia

Jeżeli w ciastku stosuje się sfermentowane produkty mleczne (kefir, śmietana), a receptura nie określa potrzeby dodatkowego gaszenia sody, wówczas reakcja zachodzi bez udziału octu. Pod wpływem temperatury i kwasu z produktów mlecznych, soda rozpadnie się..

Ważne jest, aby używać tylko ilość sody określonej w przepisie. Jeśli przypadkowo dodasz trochę więcej, kwas może nie wystarczyć do pełnej reakcji. W rezultacie dostajemy nieprzyjemny smak pieczenia..

Istnieje kilka opcji hartowania octu:

 1. Metoda babci (nieefektywna) – w osobnym pojemniku lub łyżce. Soda wlewa się do łyżki lub do małego pojemnika, wlewa się ocet, czekając aż mieszanina “zagotuje się”, a wynik dodaje się do ciasta. Cały dwutlenek węgla, który powinien “spływać” do pieczenia, wylatuje w powietrze.

  Jednak nadal pojawia się niewielki wynik – proporcje składników są zwykle pobierane “na oko”, a nieprzereagowany proszek z octem rozkłada się pod wpływem temperatury lub reaguje z kwasowymi składnikami testu;

 2. as правильно гасить соду

 3. Zaawansowana droga babci (nieco lepsza od poprzedniej). Soda delikatnie wlać do mieszaniny ciekłych składników ciasta (przed dodaniem mąki) i wlać kilka kropli octu. Następnie delikatnie wymieszaj, próbując chwycić cały proszek..

  Po reakcji mieszaniny (kilka sekund), należy wymieszać całą zawartość, rozprowadzając proszek do pieczenia w całej objętości. W tym przykładzie wykonania dwutlenek węgla w przeważającej części pozostaje w teście;

 4. Prawidłową opcją jest dodanie sody do suchych składników, a octu do płynu. Oznacza to, dodać mąkę i cukier do mąki, cukru i innych składników masy ciasta (pamiętaj, aby rozprowadzić go w całej objętości!).

  W osobnej misce wymieszaj wszystkie płynne składniki (kefir, jajka, śmietanę itp.). Wlej wymaganą ilość octu i wymieszaj. Następnie zawartość dwóch misek łączy się i ugniata ciasto..

W tym ostatnim przypadku proszek reaguje już wewnątrz mieszaniny, a dwutlenek węgla jest w pełni zachowany. Ilość proszku jest zwykle wskazana w recepturze. Jeśli nie, weź łyżeczkę bez szkiełka. Ilość octu zależy od jego stężenia. Na przykład przy stosowaniu octu 9% wystarcza połowa objętości proszku..

suchy дрожжи
Aby pieczenie było dobre, dobrze jest znać stosunek suchych i świeżych drożdży..

Biszkopt z kwaśną śmietaną prosty i sprawdzony przepis, przeczytaj nasz artykuł.

Zachwyć swoich bliskich soczystymi bułeczki z ciasta kruchego, niuanse receptury na https://notefood.ru/retsepty-blyud/vy-pechka/rogaliki-iz-pesochnogo-testa.html

Jak wybrać ocet do tej procedury?

Nie ma znaczenia, który ocet zostanie wybrany. Wraz ze zwykłymi posiłkami można użyć jabłka lub wina. Głównym zadaniem jest stworzenie kwaśnego środowiska, w którym środek dezintegrujący rozpadnie się wraz z uwolnieniem dwutlenku węgla. Ponadto możesz zgasić:

 • Zwykła wrząca woda;
 • Sok z cytryny;
 • Kwas cytrynowy;
 • Fermentowane produkty mleczne (kefir, kwaśna śmietana).

Substytuty sody

Gotowy proszek do pieczenia (proszek do pieczenia) jest znacznie łatwiejszy w użyciu – nie trzeba gasić proszku. Ponadto, proporcje składników są regulowane i dobierane tak, aby wodorowęglan sodu przereagował całkowicie i nie dał nieprzyjemnego smaku..

niż можно заменить соду

Zwykle proszek do pieczenia ma następujący skład:

 • 5 części sody;
 • 3 części kwasu cytrynowego:
 • 12 części wypełniacza (mąka, skrobia).

Nieźle rozluźnić tłuszcz z ciasta (masło lub margaryna) i alkohol (wódka, rum, brandy, piwo). Ale te składniki muszą być używane zgodnie z recepturą..

Tak więc soda gwarantuje wypiek wypieku, pod warunkiem, że jest on odpowiednio i szybko gaszony. Kwasowe środki gaśnicze mogą tworzyć różne produkty, ale ocet jest najbardziej rozpowszechniony. Postępuj zgodnie z technologią i zachwyć swoich bliskich pysznymi arcydziełami.!