Jaki jest zwyczaj picia szampana według etykiety

Po raz pierwszy wino musujące pojawiło się we francuskim regionie Szampanii w średniowieczu. Winogrona do tego napoju były uprawiane przez mnichów, a szampan był używany w rytuałach kościelnych, takich jak sakrament.

z чем пить шампанское

Po pewnym czasie napój ten zakochał się we francuskich królach. Był używany nie tylko podczas koronacji, ale także regularnie podawany na stole i innych uroczystościach na dużą skalę..

Jak pić szampana na etykiecie

Szampan jest ulubionym napojem dla wielu osób, który świetnie nadaje się na każdą uroczystość. Podczas korzystania z tego napoju należy przestrzegać określonej etykiety..

 1. Szampan nie pije z kubków lub szklanek. Aby to zrobić, na cienkiej nóżce znajduje się specjalne wydłużone szkło, które powinno być przezroczyste, bez elementów dekoracyjnych.
 2. Szampan jest przechowywany w ciemnym i chłodnym miejscu. Idealna temperatura do serwowania 7-9 stopni.
 3. Trzeba pić, powoli i małymi łykami.
 4. W firmie pierwszym, który bierze szkło, powinna być kobieta, a dopiero potem mężczyzna.
 5. Szklanka powinna być trzymana w lewej ręce, a nie umieszczana na stole. To jest sygnał dla kelnera, że ​​nie chcesz już pić.

Jaki napój

szampan

Szampan – świetny napój, który ma wiele odmian. Każdy z nich powinien przestrzegać określonej listy przekąsek.

Słodki i półsłodki biały:

 • owoce (winogrona, jabłka, ananasy, kiwi i inne);
 • lody;
 • jagody;
 • sałatki;
 • czekolada;
 • ser.

Słodki i półsłodki różowy:

 • mięso (jagnięcina, cielęcina);
 • drób (chudy kurczak, indyk, kaczka).

Brut:

 • proste kanapki z kawiorem, plasterki sera, ananasy pieczone i inne nieskomplikowane odmiany;
 • owoce morza.

Półsuche:

 • orzechy;
 • ser;
 • ptak (kurczak);
 • owoce morza;
 • sushi i bułki.

Jako przekąska proste jedzenie jest idealne. Wyrafinowane dania z dużą ilością składników, majonezów lub masła, nie nadają się do tak szlachetnego napoju..

Szampan i inne napoje

Jakie napoje można łączyć z szampanem? Szampan jest indywidualnym napojem, rzadko jest używany w koktajlach z innymi rodzajami alkoholu. Opcja bezalkoholowa to świeżo wyciskane soki, które doskonale nadają się do półsłodkiego szampana..

Na każdej uroczystości rzadko ktokolwiek jest ograniczony do kilku kieliszków szampana. W takim przypadku powinieneś postępować zgodnie z klasyczną regułą dla każdego napoju alkoholowego – każdy następny powinien być silniejszy niż poprzedni. Oznacza to, że po szampanie, którego siła wynosi średnio 9-13 stopni, można pić wino porto (od 20 stopni i powyżej), likier (od 20 stopni i więcej), wódkę, tequilę, brandy.

Co lepiej nie pić wina musującego

z чем нельзя пить вино

Aby nie zepsuć wrażenia napoju, należy unikać tych potraw i produktów:

 • cebula i czosnek;
 • Chałwa i inne orientalne słodycze;
 • naczynia z majonezem, w tym sałatki;
 • tłuste mięso;
 • kiełbasa, szynka;
 • solona ryba.

Przydatne wskazówki

Jak wybrać

Większość ludzi ma najprostsze wymagania dla tego napoju – tak, że jest dużo bąbelków i piany, i otwiera się z bawełny. Za taką przyjemność możesz zapłacić od 150 rubli za butelkę.

Rosyjski szampan produkowany przez wytwórnie win na Terytorium Krasnodarskim kosztuje średnio 200-400 rubli. Butelka wina musującego z zagranicznych winiarni będzie kosztować od 2 tysięcy rubli do kilkuset tysięcy dolarów..

Najdroższy szampan na świecie sprzedano na aukcji kilka lat temu za 270 tysięcy dolarów.

Wina musujące z Szampanii we Francji są regularnie dostarczane do Rosji. To właśnie tam powstał ten napój. Jego koszt wyniesie 3-4 tysiące rubli za butelkę.

Uważnie przestudiuj wygląd butelki. Czy wszystkie naklejki są na miejscu, czy są ślady kleju, jak mocno jest korek. Jeśli korek jest plastikowy, oznacza to, że szampan niskiej jakości.

Plastikowe kapsle nie są wystarczająco szczelne, przez co przepuszczane jest powietrze, co źle wpływa na jakość napoju..

Jak prawidłowo otworzyć butelkę

Przed podaniem szampan powinien być schłodzony do 7-9 stopni. To 3 godziny w lodówce. Serwowane na stole w wiadrze z zimną wodą i lodem. Nigdy nie otwieraj butelki przed otwarciem..

Weź butelkę w ręce i zdejmij górną warstwę z drutu ochronnego, trzymając korek. Przechyl butelkę pod kątem 45 stopni. Zacznij kręcić butelką, a nie korkiem, a następnie otwiera się lekkim trzaskiem, a nie strzałem..

Jak wlać do szklanki

Napój wlewa się na ściany szklanki, a nie na dno. Odbywa się to, aby nie uzyskać dużej ilości piany. Szkło należy przechylać i nalewać do niewielkiego strumienia. Napój wlewa się w dwa zestawy. Po pierwszym trzeba poczekać, aż piana się uspokoi, i uzupełnić, aby napój wziął szklankę.

grzane winoJak gotować pikantne grzane wino w domu, przeczytaj nasz artykuł.

Jak gotować trójkąty z mięsem i ziemniakami to potrawa tatarska gotowana bardzo prosto.

Ciasto z kwaśną śmietaną i suszonymi śliwkami to niezwykle smaczne danie, które jest soczyste i pełne..

Jak pić

W rękach szkła musisz trzymać nogę. Jest to konieczne, aby napój nie nagrzał się i nie stracił zapachu ani smaku. Możesz trzymać szklankę w dłoni podczas picia brandy, która staje się jeszcze bardziej aromatyczna po podgrzaniu z ludzkich rąk. W przypadku szampana jest to całkowicie niewłaściwe..

Nie od razu zacznij pić. Musisz poczuć zapach i obejrzeć setki małych opalizujących baniek.

Szampan może służyć jako aperitif przed głównym bankietem. Należy jednak pamiętać, że napoje z dwutlenkiem węgla, dzięki którym pojawiają się bąbelki, są wchłaniane do krwi znacznie szybciej. Dlatego na pusty żołądek do picia szampana w dużych ilościach nie jest zalecane. Zaledwie kilka łyków przed głównym menu.

Interesujące fakty

 1. Korytko może osiągnąć prędkość 110 km / h..
 2. Jeśli wrzucisz rodzynki do kieliszka szampana, opada na dno i unosi się kilka razy..
 3. Początkowo winiarze w średniowiecznej Francji uważali wino musujące za napój o niskiej jakości, sądząc, że bąbelki są wynikiem nadmiernej fermentacji..
 4. 54 metry – dokładnie tyle oficjalnie zarejestrowanego lotu korka z butelki szampana.
 5. Żeglarze rozbijają butelkę wina musującego na statku, kiedy wrzucają ją do wody.
 6. Rytuał rozpryskiwania pop pojawił się w 1967 roku, po tym, jak Dan Henry, który wygrał wyścig samochodowy, podał mu butelkę szampana i oblał zawartość wszystkich wokół siebie. Od tego czasu jest stałym rytuałem nie tylko na wyścigach samochodowych, ale także na prostych imprezach.
 7. 4 sierpnia to urodziny szampana.
 8. Istnieje nieformalne badanie, którego wyniki wykazały, że 1 butelka 0,75 ml szampana zawiera 50 milionów bąbelków.
 9. Umiarkowany szampan jest dobry dla zdrowia. Napój gazowany poprawia kondycję skóry i pozytywnie wpływa na pamięć i ogólne funkcjonowanie mózgu..

Wniosek

 1. Szampan – świetny drink z prowincji Szampania we Francji.
 2. Do szampana najlepsze przekąski z chudego mięsa i owoców.
 3. Majonez i orientalne słodycze nie powinny być podawane do szampana.
 4. Wybierz wysokiej jakości szampana w sprawdzonych sklepach.
 5. Otwieranie szampana pianką i ujęciem, wlewanie go do kubków i picie dużych łyków – to zły ton na tak cudowny napój..
Loading...