Maślanka – co to jest, jaki jest pożyteczny produkt i gdzie jest używany

Słysząc słowo “maślanka” po raz pierwszy, oczywiście pojawia się pytanie – co to jest? W tym artykule omówimy to. Maślanka jest produktem mleczarskim otrzymywanym przez ubijanie masła z dodatkiem specjalnych fermentowanych bakterii mlecznych..

Innymi słowy, jest to krem ​​o niskiej zawartości tłuszczu. Jest prawdziwym źródłem przydatnych właściwości. Zawiera laktozę, lecytynę, a także białko, które jest niezbędne do prawidłowego rozwoju mięśni i szkieletu. Tłuszcz zwykle zawiera 0,5%, co pozwala na jego stosowanie w diecie.

Maślanka - что это, чем полезен продукт и где применяется

Maślanka (inna nazwa maślanki) jest używana do przygotowywania wielu rodzajów dietetycznych napojów mlecznych, żywności dla niemowląt, a nawet do produkcji kosmetyków, takich jak szampony i maski dla skóry.

Często maślanka stosowana jest w domowych przepisach na sosy do sałatek: sałatki, desery; jak również gotowanie zimnych zup. Zewnętrznie ma podobieństwo do odtłuszczonego mleka, ale w praktyce z łatwością zastąpi kwaśną śmietanę, co znacznie zmniejszy zawartość tłuszczu w gotowym daniu..

W przemyśle spożywczym stosuje się go do pieczenia babeczek, naleśników lub domowego chleba. Daje testową przewiewność i porowatość, która jest bardzo ceniona w gotowaniu, a zwłaszcza w przemyśle cukierniczym. W rzeczywistości maślanka służy jako doskonały zamiennik tłustych produktów mlecznych, takich jak kefir lub śmietana. Jest również stosowany do przygotowywania koktajli, a nawet dań głównych..

W przypadku kuchni słowiańskiej maślanka to coś niezwykłego. Ale na przykład w Wielkiej Brytanii jest bardzo popularny. Większość domowych wypieków w Albionie zawiera ten zdrowy produkt..

W Australii stworzyli maślankę opartą na maślance, którą można rozprowadzić na chlebie natychmiast po wyjęciu z lodówki. A w Niemczech przygotowuje się z tego całą gamę produktów mlecznych, w tym sery, zsiadłe mleko, masło i napoje..

pirojki_so_shavelem-52533Świeże dania ze szczawiu – ten wybór przepisów musi być przetestowany tego lata..

Jak ugotować najbardziej delikatny przepis na mleko z kremem z ciasta “Napoleon”, przeczytaj nasz artykuł.

Przepis na bimber bez drożdży i cukru w ​​naszym artykule.

Co jest tak użyteczne w tej mleczarni “nowości”

Maślanka jest prawdziwym mistrzem użyteczności wśród produktów mlecznych. Ten sfermentowany produkt mleczny przyniesie szczególne korzyści osobom o słabym układzie sercowo-naczyniowym, a także cierpiącym na nadwagę.

Zawartość kaloryczna tego produktu wynosi 35 kcal / 100 gr. Jest ceniony ze względu na skład dietetyczny i utrzymanie szeregu niezbędnych pierwiastków śladowych. Wśród nich są:

    maślanka

  1. Laktoza. Potrzebny do normalizacji pracy jelita. Pobudza układ nerwowy, a także pomaga wchłaniać witaminy z grupy C i B;
  2. Cholina, znana również jako witamina B4. Normalizuje wątrobę, eliminuje płytki cholesterolowe, “naprawia” układ sercowo-naczyniowy;
  3. Lecytyna. Materiał budowlany ciała. Niezbędny dla tkanek i komórek. Jest to również rodzaj paliwa energetycznego dla ludzi;
  4. Potas, magnez, żelazo, fosfor. Zapewnij sprawne funkcjonowanie narządów wewnętrznych i systemów.

Maślanka to uniwersalny produkt dla osób starszych, kobiet w ciąży i małych dzieci. Twaróg przygotowany na jego bazie będzie doskonałym źródłem wysokiej jakości białka, które nie pozostawi obojętnych lakto-wegetarian.

Spośród innych właściwości, ubijanie okazuje się także własnością przeczyszczającą. Dlatego może być stosowany w codziennym menu do stopniowego i bezbolesnego eliminowania przewlekłych zaparć..

Dzięki zawartości witaminy B4, ten sfermentowany produkt mleczny jest polecany osobom poddawanym długotrwałym leczeniu antybiotykami. Cholina pomaga przywrócić tkankę wątrobową, która przejmuje skutki uboczne leków..

Kto powinien ostrożnie uwzględniać maślankę w diecie

Maślanka zawiera minimalne stężenie kazeiny, więc jest łatwo tolerowana przez osoby podatne na reakcje alergiczne na produkty mleczne. Niemniej jednak, lekarze nie zalecają nadużywania tego produktu. Warto również zwrócić uwagę na ludzi, którzy cierpią na zwiększoną kwasowość żołądka, wrzód lub zapalenie żołądka..

Wysokie poziomy ubijania w żywności mogą powodować nieprzyjemne objawy. Wśród nich jest wzdęcia lub zdenerwowany.

Maślanka – gdzie ją znaleźć i jak ją wymienić

Maślankę można kupić w większości supermarketów spożywczych. W warunkach przemysłowych wytwarza się go zgodnie z następującą metodą. Do odtłuszczonego mleka dodawane są specyficzne bakterie, a po pewnym czasie cukier mleczny zostaje utleniony..

Jeśli przepis zawiera maślankę, ale nie jest pod ręką, możesz użyć całkowicie dopuszczalnej alternatywy. Wystarczy wziąć mleko, wymieszać z sokiem z cytryny lub octem. Do szklanki płynu wystarczy 1 łyżka stołowa kwaśnego produktu..

Mieszanina musi nalegać 15 minut. Po zgęstnieniu masy uzyskujesz doskonałą maślankę domowej roboty. Serum lub matsoni są również stosowane zamiast mleka..

To niezwykle zdrowy napój. Żaden sfermentowany produkt mleczny nie ma tak wielu cennych właściwości jak ten płyn. A jego użycie ma wiele zalet. Wady ubijania można łatwo wyeliminować poprzez zrównoważenie ich ilości w diecie.