Bezglutenowe: co to jest i dlaczego jest uważane za szkodliwe

Do wielu zakazów dotyczących tłustych potraw, słonych i smażonych potraw, a także mięsa i mleka, które są bogate w promowanie zdrowego stylu życia, białka nieoczekiwanie zostały ostatnio dodane..

Jak to się stało, ponieważ tradycyjnie są one uważane za efektywne źródło energii i mają na celu wyłącznie korzyści. Okazuje się, że wiewiórka jest inna.

Bezglutenowe - опасная клейковина

Artykuł koncentruje się na gluten – pladze współczesnego przemysłu spożywczego. Czym jest gluten?

Koncepcje ogólne

Gluten (lub gluten) to mieszanina magazynująca aminokwasy białkowe, enzymy i różne rodzaje peptydów, które nadają produktom mącznym i ciastu lepkość i puszystość. Każdy musiał pracować z ciastem: rozciągnąć, rozwinąć.

Wynika to z działania glutenu, składnika zwykłej mąki pszennej. Również gluten w połączeniu z drożdżami nadaje ciastu zdolność wznoszenia się i pozostawania zwiewnym..

Po dodaniu wody do mąki, ta substancja umożliwia uzyskanie formy ciasta.

Ilość glutenu określa poziom jakości mąki: im wyższa zawartość, tym bardziej cenny jest rodzaj mąki, ponieważ gluten w dużej mierze decyduje o jakości wypieku mąki, a w konsekwencji o smaku i jakości gotowych produktów..

Gotowe produkty mączne wytworzone z mąki bogatej w gluten są przechowywane dłużej bez zapachu i wysuszenia. To białko zawiera 18 niezbędnych aminokwasów, które nie są w stanie syntetyzować w organizmie niezależnie..

Wśród nich są:

 • Metionina – aminokwas zaangażowany w syntezę hemoglobiny;
 • Lizyna – aminokwas niezbędny do wzrostu i rozwoju prawie wszystkich tkanek, ma działanie przeciwwirusowe;
 • Treonina – substancja lipotropowa, aminokwas, wspomagająca normalną funkcjonalność przewodu pokarmowego (przewodu żołądkowo-jelitowego).

Gdzie jest ta substancja

Chleb и пшеница - продукты с глютеном

Gluten jest wysokocząsteczkowym białkiem przechowywanym w nasionach zbóż, w szczególności pszenicy, jęczmienia, żyta i owsa..

Są to początkowe składniki zawierające to białko, ale przetwarzając te zboża, na przykład na mąkę, lista produktów zawierających gluten jest znacznie większa..

Fizyczne właściwości glutenu to lepka, elastyczna, stała masa o szarawym kolorze (po zmieszaniu z wodą), bez smaku i zapachu.

Aby dodać to białko do innych produktów w celu poprawy ich parametrów fizykochemicznych, najpierw izoluje się je od kultur zawierających to białko, następnie miesza z wodą i bezpośrednio wprowadza do kompozycji różnych produktów..

Gluten można znaleźć w głównych produktach, a także w nieoczekiwanych półproduktach i innych produktach..

Produkty zawierające gluten:

Groats Owies, pszenica, jęczmień, kasza manna, jęczmień
Mąka i otręby Pszenica, mąka żytnia i otręby z tych upraw, jęczmień, płatki owsiane
Makaron Prawie wszystko (spaghetti, rogi, makaron, makaron, makaron, orkisz)
Ciasto Wszelkiego rodzaju chleb żytni i pszenny oraz krakersy z nich, słomki, ciasta, ciastka, paluszki chlebowe (ogólnie wszystkie słodycze na bazie mąki)
Produkty mleczne Jogurty, skrzepy serowe, twarogi w opakowaniach, mieszanki mleczne, lody, mleko skondensowane
Kiełbasy Gotowe farsz, kiełbaski, parówki, kiełbaski (szczególnie w przypadku produktów o niskiej jakości)
Półprodukty Gotowe produkty zawierające ciasto lub wykonane z mąki (pierogi, naleśniki, ciasta serowe, gotowe śniadania w formie płatków itp.)

Jak widać, łatwiej jest wymienić produkty, w których nie ma glutenu, ponieważ to białko ma ugruntowaną pozycję w branży spożywczej. Ponadto, oprócz produktów ze sklepu, gluten może “chować się” nawet w aptece w różnych lekach i witaminach..

Jako stabilizator stosuje się go nawet w balsamach i tuszach do rzęs. Ale zdrowa osoba i nic nie podejrzewa wszędzie ślady glutenu, dopóki nie napotka pewnych problemów.

Dlaczego gluten jest szkodliwy dla organizmu?

Pomimo wszystkich korzystnych właściwości, ostatnio dietetycy i eksperci uznali gluten za szkodliwy dla ludzi. W ogromie naszej ojczyzny temat zaczyna nabierać rozpędu, w przeciwieństwie do Stanów Zjednoczonych i Europy, gdzie prawie każdy produkt ma naklejkę “bezglutenową”.

Założenia o niebezpieczeństwie tego białka zaczęły się po zarejestrowaniu przypadków nietolerancji na żołądki niektórych osób..

Okazuje się, że ich ciało zaczęło postrzegać to białko jako coś obcego i wytwarzać przeciwciała. Ludzkie ściany jelita są pokryte wieloma kosmkami, które w tym przypadku uszkadzają również gluten..

Kosmki odgrywają ważną rolę w wchłanianiu i przyswajaniu składników odżywczych z pożywienia, więc jeśli ich funkcja jest osłabiona, siły odpornościowe organizmu i toksyny wchodzące do krwi są zmniejszone i nie są poddawane wystarczającej neutralizacji..

Zakłócenie мозговой деятельностиNaukowcy uważają również, że gluten niekorzystnie wpływa na mózg, powodując choroby układu nerwowego: stwardnienie rozsiane, chorobę Alzheimera, autyzm itp..

Głównymi powodami, dla których ludzie nie stosują glutenu, są indywidualna nietolerancja, alergie, nadwrażliwość na to białko..

Jedną z głównych przyczyn celiakii jest skrajna nietolerancja glutenu, która jest zwykle wykrywana w okresie niemowlęcym, kiedy pierwszy pokarm jest wprowadzany w postaci semoliny lub płatków owsianych. W takim przypadku spożycie tego białka może spowodować poważne konsekwencje..

Choroba jest klasyfikowana jako autoimmunologiczna i dziedziczna. Choroba ta od dawna jest podejrzewana i nazywana “infantylizmem jelitowym”. U dzieci, nadmierne wycieńczenie, biegunka, niedokrwistość i opóźnienia rozwojowe.

Niestety, ta diagnoza trwa przez całe życie, więc ci ludzie muszą kontrolować swoje jedzenie przez całe życie. Chociaż cieszy fakt, że choroba nie występuje bardzo często – tylko 1% populacji jest chora.

Alergie mogą również rozwijać się w wyniku przedostawania się glutenu do krwi. W tym przypadku gluten jest alergenem, a nie niezidentyfikowanym obiektem..

Objawy są podobne do normalnych alergii i są obecne głównie u dzieci (zanikają z wiekiem). Eliminuje alergię na dietę bezglutenową.

Nadwrażliwość nie jest tak wyraziście wyrażana jak celiakia lub alergie, ale ma również nieprzyjemne konsekwencje w postaci osłabienia, wzdęcia brzucha, złego stolca itp..

Z biegiem czasu organizm nie tylko nie przystosowuje się do obcego białka (nie dotyczy alergii dziecięcych), ale także zaczyna go postrzegać jeszcze gorzej. Dotyczy to osób w wieku 40 lat..

Naukowcy odkryli, że po czterdziestu latach wzrasta wrażliwość danej osoby na ten składnik, a także ryzyko chorób.

Od tego wieku lekarze zalecają stopniowe eliminowanie takich produktów z diety, niezależnie od tego, czy jesteś uczulony czy wrażliwy czy nie..

Mechanizm działania białka na organizm

Działanie глютена на кишечникJak krótko opisano powyżej, gluten drażni kosmki jelita, co uniemożliwia mu wykonywanie jego bezpośrednich funkcji: ochrona i ssanie.

Po prostu wygładzając kosmki, białko ma efekt kumulacyjny, który ostatecznie prowadzi do ogólnego odurzenia organizmu. Przyjmowane witaminy i suplementy diety nie działają, ponieważ nie są w stanie strawić.

Również gluten uzależnia. Kiedy białko jest rozkładane w żołądku na składniki o niższej masie cząsteczkowej, powstają peptydy – tak zwane egzorfiny gluteiczne..

Pod względem struktury są one podobne do silnych substancji narkotycznych opium i morfiny, więc ich wpływ na mózg jest podobny. Powstaje pewna zależność od glutenu, ponieważ mózg rozumie przyjemność i wymaga jej coraz więcej..

Objawy i oznaki wrażliwości na substancję

Po pierwsze, gdybyś miał celiakię, nie mógłbyś zadać tego pytania teraz. Wszakże, jak wskazano wcześniej, choroba ta daje się odczuć znacznie wcześniej niż osoba uczy się czytać..

Objawy celiakii:

 1. Utrata masy ciała;
 2. Utrata apetytu;
 3. Luźne stolce (biegunka);
 4. Zwiększone zmęczenie;
 5. Niedokrwistość (z powodu braku żelaza, które nie jest wchłaniane);
 6. Nudności, wymioty;
 7. Ból brzucha;
 8. Hipowitaminoza.

Objawy uczulenia na gluten:

 • Problemy z stolcem (zarówno zaparcie, jak i biegunka);
 • Obecność śladów tłuszczu w kale;
 • Wzdęcia i wzdęcia;
 • Utrata masy ciała;
 • U dzieci kolor kału staje się lekki i szarawy;
 • Częste złamania spowodowane brakiem witamin..

Wrażliwość manifestuje się w podobny sposób. Nie trzeba przypisywać sobie problemów z glutenem, bazując tylko na tej liście. Objawy te mogą również charakteryzować inne choroby, dlatego warto przetestować je w laboratorium medycznym, aby wyjaśnić diagnozę..

Czy można schudnąć na diecie bez białka

Po pierwsze, posiłki bezglutenowe powinny być przestrzegane przez tych, którzy mają problemy w tej dziedzinie..

Oczywiście, oprócz tego, że poprawiasz swoje zdrowie, istnieje szansa na utratę wagi, ponieważ eliminujesz wiele niezdrowych pokarmów z diety (pieczenie, chleb, wiele słodyczy).

Ale kalorie leżą nie tylko w węglowodanach i nie należy się spodziewać diety bezglutenowej jako sposobu na odchudzanie..

Pokarmy, które nie zawierają tego białka, mają również własne kalorie, ponieważ są zboża, ziemniaki i słodkie owoce. To wszystko, czego nie ma w przypadku niskokalorycznej żywności..

Produkty bezglutenowe:

 1. Kasze: kasza gryczana, kukurydza, ryż, proso;
 2. Produkty białkowe: mięso, ryby, jaja;
 3. Owoce i warzywa;
 4. Produkty mleczne (najlepiej domowe, bez przemysłowych zagęszczaczy);
 5. Orzechy, miód;
 6. Ziemniaki;
 7. Uprawy fasoli (fasola, groch, soja).

Życie bezglutenowe: dieta

Odrzucenie от глютена

Taka dieta to jedyny sposób na pozbycie się nieprzyjemnych skutków tego białka, ponieważ nie ma wsparcia lekowego, a ty musisz polegać tylko na sposobie odżywiania.

W tej diecie (bardziej logiczne jest nazywanie jej obrazem odżywiania) są dozwolone produkty tylko w różnych kombinacjach. Jak w każdym innym restrykcyjnym reżimie, w tym przypadku, jedzenie jest przyjmowane 4-5 razy dziennie, kończąc ostatni posiłek o szóstej wieczorem.

Oto przykład opcji, które możesz wybrać na dzień. Z każdej pozycji wybierz jedną lub dwie, zmieniając je na różne odmiany..

 • Śniadanie: twarożek, kasza ryżowa z mlekiem lub wodą, owoce, miód, omlet, syrniki z kwaśną śmietaną, kefir, kakao;
 • Lunch: zupy warzywne, mięso lub produkty rybne (klopsiki, klopsiki, klopsiki, tylko pieczone lub gotowane), ryż, ryż, ziemniaki, fasola;
 • Czas na herbatę: sałatka owocowa lub warzywna, miód, orzechy, wypieki wykonane z dopuszczonej mąki (żyto lub kukurydza), jaja, musy owocowe lub galaretki;
 • Kolacja: naleśniki ziemniaczane, zapiekanki z curd, kasza gryczana lub ryżowa, proso, ser, warzywa.

Jak widać, lista jest znaczna i można gotować zupełnie inne potrawy z tych produktów..

MagnesiaNasi eksperci przygotowali dla Ciebie inny artykuł informacyjny. Co to jest Magnesia: metody aplikacji i recenzje. Dowiedz się, czy ten lek może być stosowany do utraty wagi, czy jest to mit?

W tym artykule dowiesz się, jak wybrać odpowiednie odżywki dla kobiet, których celem jest utrata wagi..

W sprawie używania czerwonej koniczyny w tradycyjnej medycynie, przeczytaj tutaj. Ale nie zapomnij zbadać możliwych skutków ubocznych i przeciwwskazań..

Wniosek

Podsumowując, gluten można powiedzieć, że:

 1. Jest to sprzeczne białko ze wszystkich stron, posiadające korzystne właściwości, ale z drugiej strony przynoszące problemy ludziom, którzy mają uwarunkowane genetycznie przyczyny;
 2. Zawiera się głównie w zbożach: pszenicy, żyto i owsie;
 3. Może powodować poważną chorobę autoimmunologiczną – celiakię, a także alergie i reakcje nietolerancji, które objawiają się wieloma objawami;
 4. Jako środek konserwujący gluten jest zawarty w różnych produktach spożywczych i higienie, dlatego bardzo ważne jest, aby wiedzieć, które z nich;
 5. Przestrzegając zasad diety bezglutenowej, chory może poprawić jakość życia, pozbywając się objawów alergii i nietolerancji..

Zbierając opinie lekarzy na ten temat, możesz twierdzić twierdząco, że dieta bezglutenowa jest jedynie ratunkiem dla ludzi z podobnymi problemami, ale obserwując ją, nie zapomnij wziąć kompleksu multiwitaminowego, ponieważ pozbycie się zbóż może spowodować brak pewnych witamin..

Jeśli nie masz skłonności do alergii na to białko, nie powinieneś stosować diety bezglutenowej z powodu jakichkolwiek innych przekonań (wpływów mody lub, na przykład, dla firmy), ale lepiej wybrać bardziej łagodną opcję i po prostu zmniejszyć ilość produktów zawierających gluten, tylko skorzystają.