Lista produktów o najwyższej zawartości białka

Nie każdy wie, czym jest białko, jaką rolę odgrywa w aktywności ludzkiego ciała i jakie funkcje pełni..

Produkty с высоким содержанием белка

Spróbujmy odpowiedzieć na te pytania, a także rozważmy, które produkty mają najwyższą zawartość białka, o ile mogą być korzystne lub szkodliwe dla ludzi..

Korzyści i szkody związane z spożywaniem pokarmów wysokobiałkowych

Białko (białko) to substancja składająca się z aminokwasów. Ponieważ nasze ciało jest w stanie tworzyć nie wszystkie aminokwasy, niektóre z nich przychodzą do nas z białkiem.

Białko jest ważnym składnikiem diety każdej osoby. Jest najważniejszym materiałem budowlanym, ponieważ uczestniczy w tworzeniu tkanki mięśniowej. Właśnie dlatego białko jest tak cenione przez sportowców i tych, którzy chcą po prostu uzyskać masę mięśniową..

Z tego samego powodu ważne jest dla dziecka, ponieważ białko pomaga rozwijającemu się organizmowi prawidłowo i szybko rosnąć..

Przy braku białka u ludzi praca gruczołów dokrewnych może zostać zakłócona. Może również ulec zmianie skład krwi, pogarsza się aktywność mózgu, spada wytrzymałość i zmniejsza się odporność..

Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że białko jest niezwykle przydatną substancją..

Ale on, podobnie jak tłuszcz i węglowodany, może uszkodzić organizm, jeśli jest używany w zbyt dużych proporcjach.

Wskaźnik нормы белкаChodzi o to, że nasze ciało pochłania tyle białka, ile potrzebuje przez pewien czas. Jeśli potrzebujesz nie więcej niż 150 gramów, wtedy wchłonie taką objętość, a reszta po prostu przetworzy.

Ciało wyda wapń na wdrożenie tego procesu, a jeśli nie otrzymasz go poprzez jedzenie w wymaganej ilości, zostanie pobrane z kości, co może ostatecznie doprowadzić do osteoporozy..

I nawet jeśli bierzesz różne witaminy zawierające wapń, to cię nie uratuje.

Ponadto, z powodu nadmiaru spożycia białka, istnieje poważne obciążenie dla nerek, które mogą powodować różne choroby. Zjawisko to można często zaobserwować w krajach zamożnych, gdzie wiele osób ma w menu zbyt dużo białka..

Podczas spożywania produktów zwierzęcych zawierających białko należy zachować ostrożność, ponieważ najczęściej występuje duża ilość cholesterolu i tłuszczu, a także często są one wysokokaloryczne..

Żywność o najwyższej zawartości białka

Aby właściwie regulować ilość białka w diecie, musisz wiedzieć, jakie pokarmy zawiera i gdzie jest najbardziej. Weźmy jako przykład produkty, które często znajdują się na stole dla większości ludzi:

Twaróg и яйца

 • Jajka. Idealne i najtańsze źródło białka dla ludzi. Zawierają dużą ilość białka (około siedemnaście procent), a także mają wysoką wartość biologiczną, ponieważ zawierają wiele niezbędnych aminokwasów;
 • Twaróg. Produkt, bez którego żadna sportowa dieta nie może zrobić, zawiera czternaście procent białka, a jego zaletą jest to, że w przeciwieństwie do tych samych jaj, trawienie zajmuje dużo czasu, więc dobrze jest zażyć je przed snem, wtedy ciało będzie pod napięciem całą noc. Warto jednak wiedzieć, że w skrzepie występuje duża ilość tłuszczu, dlatego najlepiej kupić wersję niskotłuszczową;
 • Mleko. Dla wielu, wraz z jajami, jest to główne źródło białka. Jest także bogaty w aminokwasy, a jego wartość biologiczna jest nawet wyższa niż jaj. Należy pamiętać, że nie ma konieczności kupowania odtłuszczonego mleka, jeśli zawartość tłuszczu nie przekracza 2,5%, nie wpłynie to znacząco na organizm;
 • Ser. Ma wysoką zawartość kalorii, ale zawiera aż 30 procent białka;
 • Mięso drobiowe. Ma niską kaloryczność i wysoką zawartość białka. Co więcej, organizm łatwo się wchłania;
 • Wołowina. Zawiera białko zwierzęce, dobre do asymilacji. Najlepiej jest spożywać gotowaną lub duszoną wołowinę na jedzenie.Najbardziej zdrową i pożywną do jedzenia jest wołowina w młodym wieku, od jednego do dwóch lat;
 • Wątroba. Wątroba zawiera dwadzieścia pięć procent białka, ten produkt ma niską kaloryczność i niski koszt;
 • Ryba. Produkt dietetyczny, w którym zawartość białka waha się od piętnastu do dwudziestu pięciu procent, w zależności od rodzaju. Największą ilość białka można znaleźć w łososiu, tuńczyku, makreli, mullet.

Są to najpowszechniejsze i najbardziej popularne opcje żywienia ludzi, jednak oprócz tego nadal istnieje wiele produktów o najwyższej zawartości białka. Rozważ tę listę w tabeli..

Tabela

Dla jasności prezentujemy tabelę z zawartością białka na sto gramów wagi produktu..

Nazwa produktu Ilość białka
Mięso gęsie 29
Turcja 24
Baranek 24
Wołowina 23
Mięso z kurczaka 25
Wątróbka wołowa 19
Wieprzowina 19
Kaczka 17.6
Beluga 24
Różowy łosoś 21
Mullet 21.4
Krewetki 20
Okoń morski 20
Sardynka 23,7
Wędzony łosoś 25.4
Makrela 18
Sudak 21
Dorsz wędzony 23,5
Tuńczyk 23
Szczupak 18
Biały ser 18
Ser 30
Twaróg 14
Jajko 12
Cielęcina 22
Wątróbka wieprzowa 18
Leszcz 21
Kraby 19
Dorsz wędzony 24
Ide 18
Węgorz 17
Ostrygi 14
Serce wieprzowe / wołowe 15
Pollock 17

Oprócz powyższego, wciąż istnieje ogromna różnorodność produktów zawierających białko, ale w znacznie mniejszych ilościach.

Norma i nadmiar białka w organizmie

Jak już się nauczyłeś powyżej, białko nie tylko przynosi korzyści ciału, ale może również zaszkodzić mu. Wszystko zależy od tego, ile osoba bierze codziennie. Jaka ilość białka jest niezbędna dla ludzkiego ciała??

Przede wszystkim musisz wiedzieć, że istnieje dzienna dawka białka..

 1. Dorosły powinien spożywać co najmniej czterdzieści gramów dziennie i nie zaleca się przekraczania tej granicy, w przeciwnym razie jest obarczona problemami zdrowotnymi;
 2. Średnio dziewięćdziesiąt gramów to dobra wartość, której dowiaduje się każdy zdrowy organizm;
 3. Maksymalna dawka białka wynosi około stu dwudziestu gramów na 24 godziny. Zużycie większej masy może prowadzić do zatrucia i dalszych komplikacji w ciele. Może również pojawić się nieświeży oddech i uporczywe gazy..
Warto pamiętać, że średnio ponad trzydzieści gramów białka organizm nie jest w stanie uczyć się podczas jednego posiłku.

Wymagana ilość białka na kilogram masy ciała:

 • 1,2 gram jest niezbędny dla sportowców i osób prowadzących aktywny tryb życia;
 • Około dwóch gramów dla tych, którzy uprawiają sport trzy lub więcej razy w tygodniu i 1,6 grama dla tych, którzy chodzą na siłownię raz lub dwa razy;
 • 2 gramy dla tych, którzy schudną i jedzą niskokaloryczne jedzenie.

Wiewiórka musi zostać zabrana więcej:

 • W przypadku każdej choroby, zwłaszcza po operacji, jak również podczas okresu rekonwalescencji;
 • Podczas aktywnego wzrostu i rozwoju ludzkiego ciała;
 • Jeśli ktoś idzie do sportu i prowadzi aktywny tryb życia;
 • W zimie, ponieważ o tej porze roku, ludzkie ciało musi wydać więcej kalorii, aby zachować ciepło i energię..
Rozładunek день на водеO tym, jak spędzić dzień postu na wodzie, powiedz ekspertom naszej strony.

Wszystko, co od dawna chciałeś poznać na temat błonnika pokarmowego, znajdziesz w następnym artykule. Istnieją również opublikowane opinie.

Metody stosowania Magnesia i recenzje ludzi są tutaj opisane. Przeczytaj, zapamiętaj i zostaw swoje komentarze.!

Mniejsze zapotrzebowanie na białko:

 • W ciepłych porach roku, ponieważ organizm nie musi wydawać dużej ilości kalorii;
 • Na starość, ponieważ w ciele starej osoby nie ma takiej liczby aktualizacji, jak w młodym;
 • Wraz z nadejściem dny i innych chorób związanych z trawieniem białka.

Ciało trawi białka znacznie dłużej niż te same węglowodany, które są wchłaniane niemal natychmiast. Dzieje się tak ze względu na dość duże cząsteczki, z którymi organizm nie radzi sobie od razu..

Jest to zaleta pokarmów białkowych, utrzymuje się w organizmie człowieka znacznie dłużej i jest trawiona wolniej, a zatem uczucie pełności utrzymuje się przez dłuższy czas..

Przez czas przyswajania białka pokarm może być powolny lub szybki. Aby spowolnić należy przede wszystkim ser i wieprzowinę, do fast – jaja, mleko, kefir.

Konsultacje у врачаPrzed obliczeniem dziennego spożycia białka i oparciem na pokarmach bogatych w białko, najlepiej skonsultować się z lekarzem przed tym i poddać się kompletnemu badaniu ciała, aby upewnić się, że nie masz choroby nerek, wątroby lub żołądka..

W przeciwnym razie ryzykujesz wyrządzenie sobie krzywdy. Szczególnie musisz uważać na tych, którzy mają problemy z nerkami, lub których organizm ma brak enzymów rozkładających białko.

Należy również zwrócić uwagę na możliwość przenoszenia produktów zawierających białko, ponieważ wiele z tego powodu jest zabronione, na przykład produkty mleczne i inne produkty.

Dieta odchudzająca odchudzająca

Podczas diety wielu ludzi zawiera dużą ilość białka w diecie. Rozważ kilka wskazówek, które dietetycy zwykle dają w takich przypadkach:

 1. Zazwyczaj dieta obejmuje redukcję składników odżywczych, takich jak tłuszcze i węglowodany. Ale jednocześnie zmniejsza się ilość białka, co może niekorzystnie wpływać na pracę organizmu. Dlatego podczas diety należy uważnie monitorować spożycie białka. Pamiętaj, że około trzydzieści procent pokarmów białkowych powinno być obecnych w twoim menu;
 2. Kiedy schudniesz, pamiętaj o włączeniu do diety mięsa, ryb, orzechów, produktów mlecznych i innych produktów, które zawierają wystarczającą ilość białka;
 3. Żywność białkowa, zdaniem wielu dietetyków, jest bardzo dobrze wchłaniana przez węglowodany i tłuszcze, które są głównymi dostawcami energii dla organizmu. Ponadto, aby szybciej i lepiej wchłonąć, należy je spożywać bez chleba i wraz z warzywami i zielenią;
 4. Oprócz produktów naturalnych można stosować suplementy sportowe lub białko w proszku, ale nie można ich uznać za główne źródło białka, ponieważ organizm najlepiej wchłania białko z mięsa i innych produktów zwierzęcych;
 5. W tym samym czasie konieczne jest spożywanie żywności gotowanej lub gotowanej na parze, z wyłączeniem smażonych potraw z diety. Lepiej jest też solić nie podczas gotowania, ale tuż przed jego spożyciem..

Z powyższego możemy wywnioskować, że białko jest bardzo ważne dla organizmu człowieka, ale aby zachować zdrowie i siłę, trzeba je jeść w odpowiednich ilościach i stale monitorować.